HET VRIJE VAN SLUIS De dam, die de nieuwe afstrooming nog belet dui delijk is hier te Hen het groote verschil in water- stond tussehen den K oningin n epokler en den Elisabethpolder Zelden zal er een deel van Nederlandschen bodem gevonden worden, welks geschiedenis in allerlei opzicht, zóó rijk is als die van V est-Zeeuwsoli - Vlaanderenmen leze daarvoor de talrijke geschriften van den kort geleden gestorven dr. J. de Hullu van Cadzand, kenner hij uitnemend heid van deze historie. hen enkel woord volge hier over het ontstaan en de geleidelijke vorming van deze landstreek sedert de eerste jaren der zeventiende eeuw, toen vrijwel de geheele oppervlakte zee was, zoogenaamd dreef, om dat de polders, die er vroeger al waren, door de zee waren verzwolgen. Polder voor en polder na werd op de zee herwonnen en zoo groeide dit land tot in dezen tijd tot een eeht mozaïek, zooals de polderkaart doet zien. Elke polder had zijn eigen bestuur en zijn eigen behoeften en belangen, die echter niet dezelfde waren, maar dikwijls aan elkaar tegenstrijdig. Dit gaf vaak aanleiding tot botsingen of verschil van inzicht en helaas moet gezegd worden, dat er vaak gebrek was aan de zoo heel erg noodige samenwer king. Soms was er bepaalde onwil tot samenwerking, die ook wel ontaardde in tegenwerking. Behalve dat daardoor eindeloos gekrakeel en klacht op klacht ontstonden, konden de wezenlijke polderbelangen daardoor niet verzorgd worden op eene wijze, zooals dat noodzakelijk was en daardoor groeide de idee tot samenvoeging van al die polders en poldertjes en waterschappen tot éón homogeen blok. Na jaren van voorbereiding is die samenvoeging verwezenlijkt door de op richting van het waterschap het Vrije van Sluis, een historische naam uit vroeger eeuwen, toen West-Zeeuwsch-Vlaande ren iri bestuursopzieht uit twee stukken bestond, het eene en het grootste he- hoorende tot het Vrije van Sluis en het andere tot de zoogenaamde Generali teitslanden Nauwelijks was het. nieuwe bestuur van dit waterschap, onder dijkgraafschap van den heer I.P. Been te Breskens, met zijn werkzaamheden begonnen, of het smaakte op 27 October 1941 het genoegen, zijn eerste verbeteringswerk tot stand te brengen, door de grondige wijziging der afwatering van den Konin- Foto's Panorama- Bellaert, De symbolische handeling van den dijk graaf wordt door de 'polderwerkers voort gezet en als een waterval kiest het water zijn nieuwe route. ginnepolder, groot ongeveer 300 ha. Door opzanding en opslikking van de Braakman, waarop die polder vroeger eene goede loozing had, was de afwatering zoo in de knel gekomen, dat groote oppervlakken, vroeger puik weiland, voortdurend onder water ston den. Door het maken van een nieuwen afwaterings duiker in den dijk tussehen dezen polder en den Elisabethpolder en het graven van een korte, nieuwe waterleiding is die polder uit zijn nood gered. De Koninginnepolder valt nu binnen het gebied van het electrisc.li gemaal in den Elisabethpolder. Toen vroeger daartoe pogingen werden gedaan, leden die schipbreuk. Thans bestaan in dat opzicht geen bezwaren meer, niet. alleen in dit geval maar ook wat betreft verbeteringen op de vele. andere plaatsen, waar de "afwatering meer of minder te wensehen overlaat. Groot, en grootsch is de taak, die het nieuwe bestuur op zijn schouders heeft, genomen; slagen in zijn werk geeft echter kracht om moedig voorwaarts te gaan. Wij vernamen nog, dat de technische dienst, van den Provincialen Waterstaat de noodige werken heeft ontworpen en uitgevoerd, omdat 't Vrije nog geen technisch personeel in dienst had. Bij de ingebruikstelling der werken was echter de nieuwe ingenieur, de heer van Aalderen, aanwezig. Duidelijk toont deze foto de vette opwassende schorren, gedeeltelijk met, de eerste begroeiing, tegen den zeedijk van den Koninginne polder. waardoor de afwatering van dezen polder werd af gesnoerd. t Dein aanbou w zijnde duiker tussehen den Koninginne polder en den Élisabelhpolder te Biervliet, waardoor de afwatering ran den eenen poliler met die van den anderen in verbinding wordt gebracht. koto genomen ran den zeedijk run den Koninginne polder. Het water op den voorgrond is de spui- boezem. I erder zijn er de verdronken weilanden. De dijkgraaf steekt de eerste spade in den water- keerenden dam en bewerkt zoo de eerste watergerneen- srhap tussehen Koninginnepolder en Elisabethpolder.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 20