ZONDERLINGE KLOKKEN Als een uurwerkmaker zijn fantasie den vrijen loop laat 2 Een wekker uit omstreeks 1700, die den langslaper met een welluidend belletje wekt in plaats van ratelend af te hopen. Zoodra men iemand met radertjes, staven, spoeltjes, schroeven en soortgelijke wonderlijke bedenksels van het mensehelijk vernuft zijn gang laat gaan, ont staan de merkwaardigste bouwsels. Dat begint al vroeg met een meccanodoos en het eindigt ten slotte met den Eiffeltoren. Technici, de zoo bij uitstek „praeti- sche" menschen van onze samenleving, die er een ingewikkelde berekening voor over hebben om een paar kilo ijzer te sparen, zien er niet tegen op dezelfde ingewikkelde berekeningen uit te voeren als ze iets ongewoons willen maken. Het is een spel, dat een gezonde reactie vormt op de eischen. die het dagelijksch leven den technicus stelt: altijd nauwkeurig te zijn, steeds met Een eigenaardige water klok. Het waterreservoir in het m idden is in verschillende vakken verdeeld, waar van de scheidswanden doorbroken zijn. Het water stroomt in het volgende vak en regelt zoo den afloop. Waterklokken werden evenals zonnewijzers in de oudheid gebruikt. De eerste raderuurwerken ontstonden omstreeks 1300. het minimum aan materiaal een maximum-resultaat te bereiken Een boeiend spel tevens, omdat het aan bepaalde regels gebonden Een praehtig astronomisch kunstwerk uit 1791. Het loopt honderd jaar zonder dat men het hoeft op te winden. N -chtlampje. dat tevens als klok dienst doet. Eenvoudig astronomisch uurwerk van moderne makelij.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 2