Een Fransche pendule waar heel wat op af te lezen valt: behalve den gewonen tijd o.a. dag van de weekmaand, eland van zon en maan, tijd in verse/lillende landen enz. Een merkwaardige combinatie vormt de zoogenaamde kogeltjesklok, die tevens is uitgerust met een barometer en een thermometer. Datum., dag van de week en maand laten zich gemakkelijk aflezen. Het was Donderdag ft September, toen deze foto genomen werd. is: het instrument, dat men maakt, mag, hoe ongewoon ook, niet vol komen zinloos zijn. liet moet een functie vervullen. liet is daarom zoo begrijpelijk, dat men zooveel mensehen vindt, die spoortreinen bouwen of vliegtuigen, in het klein dan, en dat men steeds weer in de krant leest, dat iemand na jaren- langen arbeid een miniatuurmodel van een of andere ingewikkelde machinerie heeft vervaardigd. Klokkenmakers verkeeren in de benijdenswaardige positie, dat zij hun fantasie in hun werk kunnen uitleven. Mits hun instrument aan den eisch voldoet, dat het nauw keurig den tijd aanwijst, kunnen ze zich heel wat veroorloven, ten minste in vroeger tijden konden ze dat, want tegenwoordig is de smaak op dit gebied eenvoudiger geworden. Zoo zijn vooral in vroe ger eeuwen merkwaardige kunst producten gemaakt, die, behalve dat ze als tijdaanwijzer dienst deden, ook op andere wijze den bezitter vermaakten. Een prachtig bewerkte klok, die koning Bodewijk XV in 1772. in zijn bezit had en die door b'oqne vervaardigd werd. Ten slotte behoeven wijzers niet altijd te draaun: men kan ook de klok laten rollen. Zoo dacht een vernuftige klokkenmakerdie dit instrument vervaardigde. Bij deze lampklokjes wijst de stand van de verbrandende en dus ver minderende olie tevens den tijd aan. Foto's: archief Panorama (8); Holland (2): Ons Zuiden (11.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 3