EEN ECHTE BRAE A' wie gaan ve gaat Het begin can den trek. Buurvrouwen in haar iypindie dracht Naar oud gebruik worden de nieuwe buurtgenooten door den boer drayen het huisraad naar de gereedstaande karren. onthaald. Na dit gemeenschappelijk maal kan de trek beginnen Voor den aanvang van de verhuispartvj krijgen de paarden, die er ook al feestelijk uitzien nog eens goed te drinken. De kroonwackt mag de kamer niet veriaten. anders zou de kroon door de jonge boeren worden gestolen en eerst inge lost tegen een zoen. Is men in de groote steden van ons land gaat verhuizen, dan wordt dit als een zakelijke, min of meer ongezellige gebeurtenis be schouwd. Men tracht de verhuizing zoo spoedig mogelijk te doen geschieden. Alles gaat zwijgend en vlug iu zijn werkhoe eerder men over is, hoe betel en liever! In de dorpen van Brabant is dit geheel anders! Daar gaat de verhuizing dikwijls met feestelijkheden gepaard. Alle dorpsgenooten zijn van de partij en beijveren zich, om haar vlot te doen verloopen. De bekende regel: „We gaan verhuizen, wie gaat er mee?" is hier dus goed van toepassing. In zijn veelgelezen boek „Nederlandsclie Volks kunde" geeft dr. Jos. Schrijnen een levendige beschrijving van zoo'n „feest". Wij ontleenen hier aan: „Op den bepaalden dag trekken de mannen en de meisjes uit de huurt met de noodige karren naar het dorp, dat de nieuwe buurman metterwoon gaat verlaten. De kar, waarop het nieuwe gezin plaats neemt, is feestelijkiversierd de huif is met kleurige papieren bloemen getooid en vóórin hangt een bloemenkroon. Nu zet de vroolijke, joelende stoet zich in beweging en in N. Brabant wordt hierbij ge- „Te. willen we niet wonen, Daar zijn de wijven te kwaad. Maar te. willen wij wonen. Daar zijn ze beter van aard." Ook klinkt wel het bekende liedje op „Dat gaat naar Den Bosch toe, Zoete, lieve Derritje...." En het vervolg van dezen popnlairen zang luidt:! „Wat zullen wij daar drinken enz. Brandewijn met suiker enz." „Wie zal dat betalen enz. De boer, dien wij gaan halen enz. Waar zal hij dat halen enz. Al in zijn linnen beursje, enz. Wat zullen wij daar eten enz. Rijstepap met suiker enz." De boerentrek! Voorop gaat het vee met de geleidsters (op de foto niet meer te zien), dan komt de sehoone kéér, de met tyoemen ver sierde kar, waarop de verhuizende familie, daarachter volgen wagens met huisraad en oogstvoorraad en vele belangstellenden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 16