Herinneringen aan Mozart. Geheel boven: de keuken van het huis te Salzburg, waar de groote toon kunstenaar geboren werd. Daaronderhet z.g. Toover- fluithuisje op den Kapuzinerberg, waar Mozart zijn opera Die Zauberflóte schreef. Aan den wand van dit huisje vindt men reproducties van gedeelten der oorspronkelijke Zavberflöte-partituur. De laatste foto toont kunstig roeoco-smeedwerk in de straat, waarin Mozart woonde. muzikale kinderen een uitgelezen bezit was geschonken, en hij meende het zijn plicht, dit wonder aan de wereld te openbaren. Toen begon een serie kunst reizen door geheel Europa ook Nederland werd niet vergeten waarop het kunstzinnige kinder- paar de grootste triomfen vierde, en waarvan de anecdoten legio zijn. Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Haarlem bewaren nog altijd de her innering aan het optreden van den gevierden jeugdigen virtuoos. In Italië, waar ieder componist uit dien tijd moest hebben gestudeerd, om voor vol aangezien te worden, vierde de jonge Mozart triomf op triomf. Van dag tot dag groeide, bij 't contact met de Italiaansche muziekcultuur dier dagen, in Mo zart de wetenschap op alle gebieden der toonkunst. Door den paus tot Cavaliere benoemd, door de Phil- harmonisehe Academie van Bolog na tot „magister" verheven, was de Br-J kleine Mozart in Italië de beroemd- heid van den daggeworden. Met zijn buitengewone werkkracht had hij tijdens z'n eerste kort verblijf aldaar kans gezien om vier symplionieën te schrijven, verscheidene aria's en e« otct. Ook Mozart's eerste opera van grootere en, „Mitridate", voor het Milaneesehe Insti- d er onder reusaclitigen bijval twintigmaal le huizen opgevoerd. De knaap was toen nauw|ts vijftien jaar! Andere reizen naar Italië En weer ontstonden tal van werken op ver- gebied, divertimento's, opera's en svm- Honderdveertien werken van grooteren of omvang waren reeds door den zestien- jarigelnaap geschreven. Men mag dus gerust aan- nememt Mozart geen oogenblik van zijn kostbaar. er de lift (2) tie 1 iltlerij van Joh. Nep. de la Croee, in 1781. in het Mozar- vaéH 'etypold Mozart, met Wolfgang Amadeus en diens zuster, achtergrond het portret der moeder, Anna Pertl. las kort leven verbeuzeld heeft. Vier jaar bleef Mozart in zijn geboortestad Salzburg ■anger zou hij het er niet uit kunnen houden, kleinsteedsche omgeving en de geringschat- de zijde van den toen regeerenden aarts waren oorzaak dat Wolfgang, in gezelschap ■edcr, de wijde wereld introk. De reis voerde n zoon naar München, korten tijd later naar en naar Mannheim. Van Mannheim begaf MoöO ach naar Parijs, waar nieuwe werken ont haar verloor hij echter, na een kortstondige ziekte, zijn innig geliefde moeder. Van dien tijd af schenen de moeilijkheden zich voor Mozart op te stapelen. Wolfgang wilde ontslag nemen uit den dienst van den aartsbisschop en kreeg daarover onoenigheid met zijn vader. Maar Mozart schreef zijn vader uit Weenen, waar hij zich toen bevond, dat hij liever zou gaan bedelen dan nog langer in den dienst van graaf Areo te blijven. Verlost van do ondraaglijke dienstbaarheid aan den prelaat, genoot Mozart met volle teugen van het opgewekte kunstleven in het Weenen dier dagen. Hij vatte genegenheid op voor Constance Weber, en trouwde er mee, zeer tegen den zin van zijn vader. Rijk had Mozart het in die periode met zijn jonge bruid niet. Het werd een tijd van voortdurende geld zorgen, maar de muzikale bron in Mozart vloeide rijker dan ooit. Tientallen werken, het eene al rijker van inspiratie dan het andere, ontstonden in die jaren. Een borstlijden maakte evenwel in een kort tijdsbestek een einde aan het leven van den kunste naar bij Gods genade, wiens kunstuitingen eerst langzamerhand liet noodige begrip bij de menigte begonnen te vinden. Op de droevige omstandigheden, waarin Mozart het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, zullen wij hier niet dieper ingaan. De onbetwiste grootmeester uit het rijk der tonen had zeker een waardiger lot verdiend. Aan geen der groote mannen uit de muziek geschiedenis was intussclien een zoo korte levensduur beschoren, maar geen hunner ook heeft in het gering aantal zijner levensjaren zulk een reusaclitigen schat van meesterwerken tot stand gebracht. Eerst het nageslacht, zou in staat zijn, te erkennen, wat Mozart voor de komende geslachten heeft te beteekenen, welken invloed van zijn kunst uitgaat. Vooral sedert enkele tientallen jaren is Mozart's groote kunst gemeengoed geworden van de geheele beschaafde wereld, en een nooit ophoudende bron van ideale genieting. Zonder twijfel heeft het vorstelijke, ideaal gelegen Salzburg, hoezeer Mozart liet verblijf daar in latere jaren, wegens allerlei minder prettige ervaringen en levensomstandigheden, ook tegen stond, toch grooten invloed gehad op geest en gemoed van den com ponist. Mozart moet de stad, op enkele veranderingen na, gekend hebben zooals de toerist haar nog heden ziet. Een roeoeo-compositie in grootschen, poinpeuzen stijl, prachtig aangepast aan de natuur lijke omgeving. De berg met de vesting, de heuvel mot, de kerk bekroond ter rechter- en linker zijde, de, levendig stuwende Salzach- rivier, de rijk versierde kerk gebouwen met hun koepels en to rens, het harmonieus afgesloten marktplein, de charmante omstre ken, en dit alles vereenigd en saam- gegroeid tot een prachtig gepropor- tionneerd en evenwichtig geheel en verrijkt door de sierlijke lijnen en speelsche krullen der rococo-orna- menten, ze moeten hun indruk op het ontvankelijke gemoed van den jongen musicus niet hebben gemist Wanneer wij dan ook deze her- denkingsregelen aan den onster- felijken Mozart verluchten met enkele fraaie opnamen uit de vor stelijke residentie, waar hij op groeide als wonderknaap en als muzikaal genie, dan is het, wijl een en ander een zoo volkomen af spiegeling is van den speelschen, sierlijken en natuurlijken geest van het, oeuvre van den voor honderd- vijftig jaar gestorven meester, die hier zijn eerste schoonheidsinspira ties moet hebben opgedaan. Een schoonheid, waarvan wij in zijn talrijke scheppingen nu nog dankbaar geniete,n. Sch.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 15