««EXAKTA Er zijn kapers op de kost! 10 het toestel met het juiste reflexbeeld ▼oor alle objec tieven. Door verschillende verwisselbare objectieven kan de Kine-Exacta op onovertroffen wijze aan den beeldboek, het perspectief en de belichting van het onderwerp worden aan gepast. Het sterk vergrootende mat glas van het monoculaire reflex- systeem der Kine-Exacta toont U automatisch in de lichtkap de beeld begrenzing zonder parallax en maakt het U mogelijk de scherpte in te stellen. Uitvoerige nauwkeurig prospectussen kosteloos. DRESDEN -STR1ESEN 48 ALLEENVERTEGENW. DR. K. HEYNDERICKX, HUGO DE GROOTSTRAAT 17a, DEN HAAG Men tracht ledige potten van de Mij- ,.De Betuwe op le koopen, teneinde deze te gebruiken voor èndere doeleinden. Dat wilt U toch niet De Mij „De Betuwe' komt toch al potten tekort en de glasfabrieken kunnen dit tekort niet aan vullen! Daarom hebben wij moeten instellen: alléén dèn levert de kruidenier onze jams-in potten, wanneer de buisvrouw een ledige pot met sluiting van de Mij. „De Betuwe afgeeft! Helpt daarom „De Betuweaan ledige potten met sluiting dan helpt U Uzelf aan verpa De moord, zelf hield hem niet zoo de inschrijving ongeldig." Maar hij had bezig, maar er was iets anders, en liij haar opgezocht om zeker van zijn zaak was zich bewust, dat liij daaromtrent te zijn. vroeg of laat een besluit diende te nomen. Bork was voldaan. Zijn beroepseer Hij ging naar zijn kas terug en liet de was gered. Zonder met Bork's wenschen anderen over den moord praten zooveel rekening te houden, had I.isser van den ze wilden. Hijzelf had er geen belang- Bergh de begonia, die zijn tuinman stelling meer voor. Hij wist, dat ze hem gekweekt had, de goudkleurige bloem niets konden maken. Bovendien had hij met een rooden rand, ingeschreven voor werk te doen. Al was Lisser van den mededinging aan den wedstrijd om de Bergh dan ook dood, zijn bloemen moes- gouden medaille van de Vereeniging ten verzorgd worden. van Begoniakweekers, die uitgereikt Bork liep naar de plaats, waar een werd aan het lid. dat dat jaar de mooi- begonia in bloei stond, wier bloemen ste variëteit had gekweekt. Doordat precies gelijk waren aan die, welke hij Lisser vermoord was, had Bork zijn zin uit het knoopsgat van den dooden man gekregen. Hoe mooi de bloem ook was, verwijderd had. Hij zag met voldoening, zij beantwoordde nog niet aan het ideaal, dat een van de bloemen zaad had gezet, dat Bork zich gesteld had, toen hij liet Hij raakte één der blóemen met zijn plan opgevat had een bloem te kweeken, hand aan en genoot van de prachtige die opzien zou wekken in de wereld der metaalkleur. Prachtig zonder twijfel, vaklieden. Nooit zou deze begonia in de maar de roode rand van de bloembladen catalogi vermeld worden als Lisser's beviel hem niet. Als hij die maar kwijt Glorie. Niemand dan Bork en zijn werk- kon raken, dan zou hij het volmaakte gever, die nu dood was, had de bloem bereikt hebben. Een plant, die liij ooit gezien. Zij was in de kleine kas ge kweekte uit de zaden van deze plant, kweekt. En niemand zou haar ooit te zou misschien de bloem leveren, die hij zien krijgen. zocht. Want het is een eigenaardigheid Dat was de beteekenis van Lisser's bij zaailingen, dat ze niet, zooals het dood voor Bork. En het beteekende geval is bij stekken, altijd gelijk zijn nog iets anders: namelijk dat het gevaar, aan de oorspronkelijke plant. Deze hetwelk zijn spaarduitjes bedreigde, neiging tot variatie geeft den kweekers geweken was. de kans om iets anders te verkrijgen. Bork had nog een plicht te vervullen Dien middag had Andries Bork, om- voor hij weer rustig aan het werk kon dat liij ten slotte een eerlijk man was, gaan. Hij trok zijn Zondagsche pak aan welke andere fouten hij dan ook mocht en liep een eindje den weg langs, voorbij hebben, een beslissing genomen. Hij het buiten van Lisser van den Bergh, ging naar het huis en vroeg Vera te tot liij aan het kasteel kwam. Hier aan spreken. gekomen vroeg hij den eigenaar te spre- „Ik moet u eigenlijk nog iets vertel- ken. len," zei hij. „Toen mijnheer Lisser Bork kende jonkheer van Drimmen, doodging vermoord werd van- den eigenaar van kasteel Drimmen, heel morgen, was ik ontslagen. We hebben goed. Evenals zijn buurman Lisser van een week geleden ruzie gehad en hij den Bergh was hij een bekend zaken- ontsloeg me met een maand." man. Bork begreep beter dan iemand in „Wil je daarmee zeggen," vroeg het het dorp, wat er in de stad, en met name meisje, „dat je ons wilt verlaten!" op de beurs, voorviel. Hij wist, dat „Neen," antwoordde Bork nadruk- jlir. van Drimmen en Lisser van den kelijk. „Ik wil graag blijven, ten minste Bergh elkaar altijd dwars zaten. Want als u het goedvindt." Bork was een slimme kerel. Jaren van „Maar waarom.spaarzaamheid hadden hem een be- „Ik wilde niet blijven, terwijl ik eigen- scheiden kapitaal verschaft en hij was er lijk ontslagen was, dat is alles," zei Bork. steeds op uit, dit op de voordeeligste „Als u me wilt hou den, is het mij goed. Maar ik vond, dat ik het u moest ver tellen." Vera Ilenning on derdrukte een glim lach. „Zei je, dat jullie ruzie hadden V' vroeg ze. „Waarover!" „We waren het niet eens over de bloemen," antwoord de Bork. „Jullie waren het nooit eens, geloof ik," zei Vera, „maar ik denk wel, dat als mijnheer Lisser was Hij ging met zijn vereelten vinger de verschillende bepalingen langs. manier te beleggen. Hij had altijd met een gebruik gemaakt van de inlichtingen, die zijn werkgever hem zoo nu en dan verstrekt liad. Op dit oogenblik was hij een onbedui dende aandeelhou der in een onder neming, die voor het grootste deel in handen was van Van Drimmen. Als men hem gevraagd had, waarom hij niet liever aandeelen in de bedrijven van zijn werkgever genomen blijven leven, hij je ontslag ingetrokken had, zou hij geantwoord hebben, dat zou hebben." hij er niet van hield „alles op één kaart „Dat betwijfel ik," mompelde Bork. te zetten". Hij keek altijd vol ijver Dien avond in zijn huisje haalde Bork de beursberichten en koerslijsten door van een boekenrek een grooten stapel en vulde zijn kennis aan met de inlich- boeken en tijdschriften,die hij voor zijn tingen van een der handigste beurs- vak noodig had om op de hoogte te speculanten in de hoofdstad: zijn zoo- blijven. Hij zocht systematisch tot hij even gestorven werkgever, een brochure met formulier vond, welk Van Drimmen was een groote, blo- laatste men moest invullen om inge- zende man met een kaal hoofd en kleine schreven te worden als inzender voor de oogjes. Hij stak wel een hoofd boven den tentoonstellingen van de Vereeniging van tuinman uit, maar deze liet zich door Begoniakweokers. Hij ging met zijn niemand intimideeren en keek hem strak vereelten wijsvinger de verschillende aan. bepalingen langs en hield dezen ten slotte „Nu, je kunt dus eerder bij me komen stil bij een der laatste clausules. Hjj dan je verwacht had, Bork. Dat wilde kende de bepaling uit zijn hoofd: „De je me toch komen vertellen, is het niet!" dood van een exposant voor den datum, vroeg Van Drimmen op den man af. waarop de tentoonstelling opent, maakt „Neen," antwoordde Bork. „Ik kom

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 10