ALS NEVEL EN MIST REGEEREN Zou het „hem" oj „haar" wel goed bekomen? denkt het jonge echtpaar. Maar baby's pientere oogskes kijken vol aandacht in dat grijze wereldje, dat af en toe open en dicht schijnt te schuiven. Je kunt hem haast snijden met een mes, zegt de volksmond. Dan weet iedereen hoe laat of het is en dat je, zoodra je maar een voet buiten je voordeur zet, onmiddellijk wordt opgeslokt door een kille, nattige en plekkerige wolkenmassa, die vorm- en kleurloos straten en pleinen vult. Maar wat is mist eigenlijk? Niets anders dan neerslag van waterdamp in den dampkring, die zich als over den aardbodem zwevende damp vertoont. Omdat warme lucht meer waterdamp kan bevatten dan koudere, moet, wanneer de lucht met waterdamp verzadigd is, elke temperatuursverlaging mist doen ontstaan. Dit geschiedt evenzeer, wanneer zich boven een vochtigen warmen grond een koudere luchtlaag bevindtimmers dan worden de opstijgende dampen aanstonds neergeslagen. Dit zien wij hijvoorbeeld des avonds en des ochtends, vooral boven slooten en moerassen. We noemen het dan dauw, maar feitelijk is het ook een soort mist, die we algemeen hestempelen met den naam: nevels. Mist noemt men ook wel een tot het aardoppervlak reikende wolk. Een aparte soort dan, die meestal in den vorm van een sluier voorkomt, waarvan het bovenvlak golvend of effen is; soms ook in den vorm van min of meer zware banken. De hoogte of laten we zeggen de dikte van zoo'n bank loopt uiteen van enkele centimeters tot honderden meters. Het gemiddelde kunnen we gerust stellen op 150 m. Ook de kleur van het verschijnsel vertoont tal van afwijkingen. Van wit tot geelachtig grijs, vermengd met stof of rook. De aanwezigheid van laatstgenoemdo bestanddeelen is tevens veelal de Al schijnt alles even triestig en grauw, toch heeft ook de mist zijn eigen poëzie, spiegelt in de vage silhouetten van hoornen en takken. Nu geen malle kuren uithalenHet wegdek is glad, het zicht mirakel slecht, den knol dus maar bij den kop houden. Zoo hopt het gesmeerd. oorzaak van het meerdere of mindere slechte zicht. De vorming van mist is af hankelijk van de verschillende streken en omstandigheden. Het verschijnen van deze ongeriefe lijke en weinig gezellige slierten neemt af van de polen der aarde naar den evenaar toe. De gebieden in de polen zijn vooral mistig in den zomer, wanneer betrekkelijk warme winden uit de gematigde luchtstreken boven de sneeuw- en ijsvlakten worden afgekoeld. In de gematigde luchtstreken is de zeemist hoofd zakelijk een lente- en zomer- verschijnsel en de landmist een herfst- en winterproduct. Zee- mist ontstaat wanneer een uit subtropische streken of warme vastelanden afkomstige wind over een koudere zee vloeit. Hij spreidt zich soms over een groot gedeelte van het vasteland uit, bijvoorbeeld over West- Europa. De landmist, dien we ook wel stralingsmist noemen, ontstaat hoofdzakelijk des nachts, bij helderen hemel en zwakken wind, boven een door warm te- uitst raling afgekoelden grond. Deze soort mist is ge- Romantük van teelcenen zich e

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 14