Het ambacht herleeft in Gennep De speld jen worden geschilderd. Ken vaste hand voert den heitel van den draaier. liet figuurtje wordt in het speldje gebrand. ^Ilennep, van oudsher een centrum van hout- bewerking, telde voor ongeveer twintig jaar vijfentwintig houtdraaiers. Gemaakt werdenstoel- en tafelpooten, gordijngarnituren, meubelknoppen, etc. Gordijngarnituren moesten plaats maken voor de metalen rail, stoelpooten konden op machines gemaakt worden. Zoo kwam het dat er nog twee of drie draaiers waren overgebleven, die met veel moeite en lange dagen een karig bestaantje konden vinden. De overigen waren of werkloos, of waren van beroep veranderdlos werkman, chauffeur, fabrieksarbeider. De nu nog werkende draaiers zijn allen oudere menschen, zooals dat bijna overal het geval is. Hoe kon hier geholpen worden? Op de eerste plaats door het verschaffen van loonend werk. Dit is in Gennep gelukt door het contact met de Winterhulp. Modellen werden gemaakt, vielen in den smaak en de opdracht kwam: December te leveren 1% millioen met de hand gemaakte, houtgedraaide insignesmet vijf verschillende wintermotieven, verpakt in doosjes van honderd stuks. Stuk voor stuk met de hand gedraaid, met brandstempels voorzien van figuurtjes, met de hand gekleurd in twee kleuren, met de hand gelakt, gaatje geboord en voorzien van een rood zijden koordje; afgeteld in series van twintig stuks en verpakt. Vijftien maal gaat ieder schijfje door de handen voor het verpakt wordt. Hier nog eenige gegevens: Begonnen Juli met twee draaiers, zes werklieden en drie jongens; dit groeide in de volgende maanden tot respectievelijk 33, 50, 58, 60 man vast personeel. Kleuren, lakken en rijgen werd in huiswerk gedaan 20 gezinnen, met 75 man, 3 maanden gekleurd; 80 gezinnen met plm. 300 menschen gedurende twee maanden gelakt en koordjes geregen. Aan materiaal is verbruikt: plm. 45 m3 kersen- en iepenliout. 155000 meter koord600 litei lak en 25 liter kleurinkt. Aan loonen werd plm. 25000 gulden uitbetaald. Zoo werd een drievoudig resultaat verkregen: 1. een goed insigne, karakteristiek handwerk2. een groot aantal menschen vond gedurende een half jaar Jij MSTje ÖO« JÜOR£N,'.' 65-» is OOK CjEMOCo! Hyj t-ITTCN VrtC KL KOLÏ8 1 (Foto's Polygroon-Lemker) Een hoop speldjes gereed ter verzending. (Foto's Panorama-De Jong) werk en bijverdienste; 3. het Gennepsche liout- draaierswerk is nagenoeg gered, daar de draaiers vast werk vinden in het maken van goede gebruiks- en siervoorwerpen, waarvoor men interesse heeft weten te wekken en een afzetgebied heeft gevonden (schalen, schotels, eierdopjes, bonbondoozen, rook stellen, schemerlampen, sierdoosjes, speelgoed, etc.). Te Kolhorn heerscht groote drukte in de bewaarplaatsen der pootaard- appelen. In deze pakhuizen worden de kistjes met pootaardappelen tot liet voorjaar bewaard. Polygoon- Kuiper) In Twente hoort men in dezen tijd weer den klagenden toon van den hoorn, die gebruikt wordt voor het midwinterblazen. Op een boerderij te Ootmarsum. (Polygoon-Zeljlemaker) Suriname, straat in Paramaribo. (Foto's Reportage-Scrvieo) Kerstmis nadert! Te Hoogland bij Amersfoort werden de laatste weken tien duizenden Kerstboomen gerooid en verzonden, (Polygoon-v. BHsen)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 17