CIRCULATIE DVrWDC' haarden DXivXVXiI%9 haardkachels DIT ZEGEL waarborgt U dat de zuinigheids- wenken, die hier naar voren worden gebracht, de instemming hebben van den Economischen Voorlichtingsdienst, Afd. v. h. Dep. v. Handel, Nij verheid en Scheepvaart. W££S ZUINIG helaas niet vertellen. Eén ding weet ik niet, en jij misschien wel. Mag ik er naar vragen?" „Natuurlijk, mevrouw!" „Hoe staat 't met. je broer en die juffrouw, waar hij wel eens mee uit gaat?" „Dat wordt nooit wat," antwoordde Lies beslist. „Kwajongensachtigheid van Han. Omdat hij 't land heeft. Zooals sommige mannen hun leed verdrinken. Als u eens wist, hoe ik ze soms naar elkaar heb zien kijken. „Wie?" „Han en Adri natuurlijk!" riep Lies. „Ik weet 't," kwam het glimlachende antwoord. „En mag ik je nu een raad geven?" „Graag, mevrouw." „Zeg niets, en doe niets. Je hebt heel veel gedaan door hier te komen, en je hebt me met dat ééne dingetje heel veel verteld. Ga maar tevreden naar huis, want ik geloof vast, dat alles goed komt. Wat ik nog zeggen wouwe gaan binnen kort verhuizen." „Verhuizen?" schrok Lies. „Is dat nu niet net verkeerd?" „Nee, samenzweerstertje! Adri moet haar leed vergeten, begrijp je? Maar onderwijl worden de bezwaren uit de wereld geholpen, en als ze elkaar dan weer eens ontmoeten „Ik ben geweldig knap in 't ensce- neeren van ontmoetingen," beweerde Lies. „Dat kan dan later te pas komen. Maar je doet 't wijste, als je er eerst met mij over spreekt." „En Ti gaat weg! Waar gaat u wonen?" „Dat weet ik nog niet misschien in de Maurit slaan of zoo. „Dat zijn huizen van vader!" riep Lies uit. „O ja?" zei mevrouw Lantema la chend. „Enfin, je hoort 't nog wel. Of. Fiets hier af en toe maar eens langs als de gordijnen weg zijn, zit er een brief je boven de brievenbus, met 't nieuwe adres er op. Om dezen tijd ben ik altijd thuis." Lies fietste hard naar huis, en werd door een ontevreden gezicht van Nettie begroet. „Naar spook!" riep het zusje. „Waar ben je heen geweest?" „Zoo maar een blokje omgefietst." „Zeker een afspraakje!" hoonde Net tie. „Ja, precies een afspraakje." „Ontzaglijk druk gehad vanmorgen," zei Lantema aan de lunch. „Ik was laat, en er lag nogal wat opgestapeld." Zijn vrouw keek kleurend naar haar bord. 't Was haar schuld, dat hij slecht geslapen had. „Moe?" vroeg ze. „Nogal. Maar ik doe vanmiddag niets dat wil zeggen: ik ga straks kijken, of ik Van Stiel te pakken kan krijgen." Mevrouw Lantema was nog niet voldoende ingeleefd in den nieuwen toestand, om een vraag te stellen. „Ik zal den boel rechtzetten," ver volgde haar man een minuut later. „Gewoon vertellen, hoe alles in elkaar zit. Dan zie ik wel, wat hij wil." Nu kwam er een bedenking. „Vind je 't niet moeilijk. en een beetje gewaagd. om een vreemd in familiezaken te halen?" „Dat hoef ik niet verder te doen, dan noodig blijkt," Antwoordde Lantema. „Maar trouwens. hij is wijzer dan je denkt, en zoo dicht als een pot." „Je kent hem natuurlijk beter dan ik. Zou je eerst niet even rusten?" „Ja, maar ik wou niet te laat weg dan ben ik vóór donker terug. En mor gen krijgen we Rootling. De bank heeft hem 't crediet opgezegd maar dat kunnen we intrekken, op grond van nadere inlichtingen; en zelfs, als ik mezelf garant stel. Enfin, dat heeft nog even tijd. Hij had een termijn van dertig dagen, en daar zijn er pas vijf of zes van om." Hij had in geen jaren zoo openhartig met haar gesproken. En zij waardeerde het. 't Was verwonderlijk, hoe snel zij de vertrouwelijkheid van jaren her terug vonden, nu zij alleen waren, en het groote struikelblok uit den weg was geruimd. Maar Lantema's tocht naar den Oosterpolder bleek vruchteloos. „Ik heb hem niet kunnen vinden," zei hij ietwat neerslachtig, toen hij terugkwam. „Wél gehoord, dat hij om 'n uur of acht thuis zou zijn." „Da's niet zoo mooi," zei mevrouw. „Wat doe je nu?" „Nog eens gaan, om acht uur." „Alleen? In 't donker?" „Ik kan dien weg nu wel droomen," glimlachte hij. „En ik ben heelemaal niet moe meer. Maar zijn vrouw was er nog niet gerust op. „Is 't water al weg?" vroeg ze. „Zoo goed als. alleen nog maar modderig en plasserig. Langs den weg ten minste." „Kun je geen chauffeur meenemen? Of een jongen van de bank?" „Ik zit er niet graag als invalide bij," antwoordde Lantema. „Met je eigen dochter is 't tot daaraantoe. Maar. 't Zal best losloopen," ging hij opgewek ter voort. „Ik ken iederen boom en iederen paal dus ik hoef alleen maar op tegenliggers en zoo te letten." Mevrouw Lantema dacht even na. „Dan ga ik mee," zei ze. „Je kunt toch niet rijden?" „Ik kan naast je zitten, en uitkijken. Anders heb ik toch geen rust. Je hoeft je niet te geneerenik zal in den wagen blijven zitten, tot je terugkomt. Dan kunnen jullie vrijuit praten." „Ik geneer me niet," was zijn ant woord. „Goed, ga maar mee. Dan doe je je plicht ten minste. De vrouw zal den man volgen, waarheen hij gaat!" Gelukkig, hij kon alweer gekheid maken ook! De auto stond stil voor het huis van Nelis van Stiel. De weg glom zwart onder het licht van de koplampen, en er glimpten plekken hier en daar in de velden links en rechts, maar dat waren ook de eenige resten van den watersnood, met een paar plassen terzij van den weg. Het was frisch, stil weer. Lantema keek den winterseh leegen voortuin door. „Ik zie geen licht," zei hij. De kop lampen knipte hij uit, het binnenlicht aan. „Misschien is hij in de schuur. Ik ga even kijken. Eén minuut." Wordi vervolgd PANORAMA. Geïllustreerd weekblad, verschijnt Donderdags. Hoofdredacteur J. A M Douwes, Heemstede. Plaatsvervanger W. N. Stuifbergen. Haarlem. Abonnementsprijs 13 cent per week per kwartaal 1.69, franco per post 1.80 per kwartaal bij vooruit betaling losse nummers 16 cent. (Prijsverhooging toegestaan door het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder nr. 17796 N.P. d.d. 23 April 1941.) Voor postabonne menten en adreswijzigingen van postabonnementen gelieve men zich uitsluitend te wenden tot het bureau te Haarlem. Bureau's HAARLEM Nassaulaan 51, Telef. Int. 13866, Giro nr. 142700. AMSTERDAM, Singel 263, Telef. Int. 33170, Giro nr. 97946. ROTTERDAM. Provenierssingel 27, Telef. Int. 47133, Giro nr. 101981. 's-GRAVENHAGE. Stationsweg 95, Telef. Int. 111666, Giro nr. 43141. UTRECHT, Biltstraat 142. Telef. Int 13473. Giro nr. 149597. ENSCHEDE, Oldenzaalschestraat 56, Telef. Int. 2188, Giro nr. 383773 ARNHEM. Nieuwe Plein 42, Telef. Int. 24825, Giro nr. 383772. 's-HERTOGENBOSCH. Stationsweg 27, Telef. Int. 4286, Giro nr. 129750. MAASTRICHT, Stationsstraat 20. Telef. Int. 5851, Giro nr. 124690. VLISSINGEN, Badhuisstraat 5, Telef. 81. K 1311 HUBERT C. BECKERS - BERGEN OP ZOOM F. en F. Whet geoctrooieerde Beckers-systeemMaximale warmte- uitstraling! Minimaal brandstofverbruik! Alle Beckers Haarden en ook de Haard kachels „Paula", „Germaine" en „Fram" kunnen bogen op deze vernuftige Front- of Front-Wandcirculetie. Ongeëvenaard- zuinig Tallooze enthousiaste gebruikers. NUTTIGE STOOK-WENKEN l (vervolg) 6. Pas op voor warmte verliezen I Warmte is een snelle vluchtelinge. Zijn er reten of kieren, dan ontsnapt er dag en nacht nuttige warmte uit het vertrek. Laat iedere onnoodige ope ning wegwerken met daartoe geëigend ma teriaal. Houd ook de deuren goed dicht en stook nooit zóó hard, dat U de ramen moet openzetten Ook als de kamers gedaan en gelucht worden, haard of kachel op „zacht branden" Instellen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1941 | | pagina 25