tseutySPOPQVtRL e g B IT DE INSTRUMENTEN-VERZEKERING Een standaard instrumentenverzekering, zoals die bijvoorbeeld bestaat voor een inboedelverzekering, is er eigenlijk alleen vo°r amateurmusici. Zodra de instrumenten en apparatuur ook voor zakelijke doeleinden worden gebruikt, gelden andere voorwaarden. In de praktijk betekend dit veelal, dat de premie dan wordt verhoogd. Bij sommige maatschappijen worden instrumenten en apparatuur op basis van dagwaarde verzekerd, of wordt een bepaald afschrijvingspercentage berekend. Bij instrumenten die steeds meer waard worden, bijv. een Stratocaster 5 of een antieke contrabas, moet een taxatierapport worden overlegd. Schaae door krassen e.d. wordt haast nooit vergoed. Dit geldt eveneens voor schade aan een trommelvel bij een slaginstrument, haren of snaren bij een snaar instrument, of een rietje bij een blaasinstrument, tenzij door dezelfde oorzaak behalve deze schade ook andere schade is ontstaan. Een belangrijk te bespreken aspect is diefstal uit een auto of bandbus De meeste schade aan instrumenten wordt hierdoor veroorzaakt. In bijna alle polisvoorwaarden wordt de schade uitgesloten die ontstaat door onvol doende onderhoud en zorg. Hiervan zal bij diefstal vrijwel steeds sprake zijn als de instrumenten van buitenaf zichtbaar in een geparkeerde auto worden achtergelaten. De Kantonrechter Arnhem heeft hierover onlangs een voor muzikanten belang rijk vonnis gewezen. Verzekeringsmaatschappijen wijzen doorgaans schade, ontstaan door diefstal uit de bagageruimte van een auto met een vijfde deur af, omdat de "normale voorzichtigheid" niet in acht genomen zou zijn. Deze voorzichtigheid acht de maatschappij wel aanwezig als voorwerpen in een afzonderlijk afgesloten kofferruimte zijn opgeborgen, zodanig dat zij van buitenaf niet zichtbaar zijn. Voor auto's met een vijfde deur een nadelige zaak. De Kantonrechter achtte voornoemd standpunt van de verzeke ringsmaatschappij niet terecht. Uiteraard moeten wel schadebeperkende maatregelen getroffen worden. Blinkende instrumenten en apparatuur hoeven uiteraard niet voor het grijpen te liggen. Een verzekeringsmaatschappij wil gedetailleerd op de hoogte zijn van de situatie van degene die een verzekering wenst. Zo kan dan een bepaalde risico-inschatting worden gemaakt. Als informatie over bijvoorbeeld de brandgevaarlijkheid van de oefenruimte verzwegen wordt en/of bepaalde ge gevens verkeerd worden opgegeven, riskeer je weigering van gehele of ge deeltelijke uitbetaling bij schade. Je hebt dus een mededelingsplicht aan de verzekeringsmaatschappij. De Hoge Raad (onze hoogste rechtscollege) overwoog, dat als een maatschappij niet naar het strafrechtelijk verled vraagt, in beginsel niet van een aanvrager kan worden gevergd, dat hij 28 spontaan overgaat tot het vermelden van gegevens verband houdend met de per soonlijke levenssfeer, tenzij dat verleden verzwegen wordt met het doel de verzekering te verkrijgen. Als het ingevulde formulier voor de verzekeringsaanvraag is opgestuurd, wil dat nog niet zeggen dat ook de verzekering is ingegaan. Dit gebeurt pas als de verzekeringsmaatschappij de aanvraag heeft geaccepteerd en een polis heeft toegestuurd. De polis is het bewijs van de verzekering. Omdat het toe sturen van de polis vaak nogal wat tijd in beslag neemt, is het verstandig de verzekeringsmaatschappij een aangetekende brief te sturen met de mede deling dat je je als voorlopig verzekerd beschouwd. Bewaar dan uiteraard wel het bewijs van aangetekend versturen en een copie van de brief. Op de polis staan alle voorwaarden van de verzekering. Het is belangrijk dat je alle gegevens op de polis goed doorleest en controleert of alle zaken die je wenst ook daarop zijn weergegeven. In geval van twijfel, aarzel niet de maatschappij te schrijven. Voor informatie over een goede instrumentenverzekering kun je terecht bij: Ferwerda Verzekeringen Oosteinde 15 1474 MB Oosthuizen telefoon: 02991 - 1988/1342.

Popinfoboek | 1989 | | pagina 15