e f u w s popoys/ties ZEEUWS PQPOVERLEO n 65 De door de bandleden gemaakte onkosten (bewaar altijd nota s en bonnen.) kunnen wel aan de bandleden worden uitbetaald en brengen de uitkering met in gevaar. Uiteraard geldt ook hier dat de betrokken musici die werkzaam zijn in rechtspersoonsverband en een uitkering ontvangen, voor volledig ontvangst van die uitkering beschikbaar moet zijn/blijven voor de arbeids markt, tenzij GSD de (muziek-) activiteiten naast de uitkering heeft goed gekeurd Uit: "Music Maker" FICTIEF DIENSTVERBAND MET ARTIESTEN "Fictief dienstverband met artiesten" is de titel van een onlangs verschenen handboek, dat uitgebreid ingaat op de verplichtingen die de organiserende instelling heeft tegenover artiesten, de Inspectie van Belastingen Bedrijfsvereniging (BVG). Het geeft inzicht in de complexiteit van de bestaande wetgeving en zal bij dragen tot duidelijker afspraken tussen instelling en artiest, waardoor on verwachte claims van de belasting en/of de bedrijfsvereniging kunnen worden voorkomen. Tevens zijn in dit boek tien voorbeeld-contracten opgenomen met de daarbij behorende bijlagen. Het boek ie verkrijfbeet voor 25,- («cl. verzendkosten) bij het Zeeuvs Popoverleg, Roorenburglaan 89a te Middelburg, telefoon: 01180 - 23475. OPTREDEN Het overkomt menige band/artiest weieens een keer: een gemaakte afspraak over een optreden met een zaaleigenaar of kroegbaas wordt ineens door hem afgezegd. Reden: een belangrijke voetbalwedstrijd wordt plotseling op t.v. uitgezonden, waardoor de publieke belangstelling vrijwil nihil zal zijn. Mag een organisator van een muziekuitvoering deze nu zomaar wegens gebrek aan belangstelling af zeggen? Een afspraak over een optreden brengt een overeenkomst tussen partijen tot stand Voor de geldigheid van een overeenkomst maakt het niet uit, of deze afspraak nu mondeling is gemaakt danwel schriftelijk is vastgelegd. Een nadeel van een mondeling gesloten overeenkomst is wel, dat het bestaan van de over eenkomst moeilijker te bewijzen is. Door o.a. affiches, advertenties en krante- berichten, maar ook door getuigenverklaringen, kan het bestaan van een overeen komst bewezen worden. Uit een overeenkomst vloeit voort, dat beide partijen verplichtingen hebben. In dit geval: een band/artiest moet op de afgesproken plaats en tijd het repertoire ten gehore brengen, anderzijds heeft de weder partij zich verplicht om na het optreden de overeengekomen gage te betalen. Als een organisator echter het overeengekomen optreden afzegt en de afgesproken gage niet betaalt, komt hij zijn verplichting niet na. Het niet nakomen van zo'n verplichting noemt ons recht: wanprestatie. In zo'n geval kan de band/ artiest de misgelopen gage als schadevergoeding vorderen. Echter, als een orga nisator het overeengekomen bedrag betaalt, is daarmee dan de kous af? Deze vraag was inzet in een procedure voor de rechtbank te Den Haag. Twee musici wier concert wegens geringe belangstelling was afgezegd, vorderden, dat een organisator zou worden bevolen, het overeengekomen concert - ondanks diens betalingsaanbod - door te laten gaan. De organisator verweerde zich met de stelling, dat hij volgens het contract geen andere verplichting had dan de uit betaling van het overeengekomen honorarium. De wet meldt, dat overeenkomsten te goeder trouw moeten worden uitgevoerd. Dit betekent, dat partijen moeten hande len met inachtneming van de eisen van de redelijkheid en billijkheid. Met ande re woorden: handelen, zoals dat in het maatschappelijk verkeer betaamt, zoals fatsoenlijke en redelijke mensen dat plegen te doen. De beide musici betoogden, dat de houding van de organisator niet te goeder trouw was, omdat de musici door het niet doorgaan van een uitvoering publiciteit zouden missen en daardoor schade zouden lijden. De rechter overwoog, dat de goede trouw met zich meebrengt, de ander voorzover nodig in de gelegenheid te stellen om zijn verplichting na te komen, maar dat een uitzondering kan worden gemaakt, als de eisende partij bij het gevorderde geen redelijk belang heeft. De rechter kwam tot de slotsom, dat van algemene bekendheid is, dat het voor een musicus van veel gewicht is om voor publiek

Popinfoboek | 1989 | | pagina 34