DE LOONVERDELINGSVERKLARING Instrument voor fiscaal geruisloos optreden Fiscale positie van de muzikanten 29 Wat is loon? De loonverdelingsverklaring Nederland kent een scala aan belastingen, ledereen komt hoe dan ook met belastingheffing in aanraking. Een voorbeeld: stel: je tante van 84, van wie je altijd veel hebt gehouden, wellicht om dat ze directeur-grootaandeelhoudster was van een florerende B.V. (venootschapsbelasting divi dendbelasting), overlijdt plotseling op natuurlijke wijze en jij erft haar gehele vermogen (successie recht vermogensbelasting). Met ingehouden vreugde rijd je in je om vervanging schreeuwende Renaultje 5 (motorrijtuigenbelasting) naar je werk (loonbelasting inkomstenbelasting) om te zeg gen dat je niet meer komt. Op de terugweg naar huis koop je nog een set nieuwe snaren voor je basgitaar (omzetbelasting) om 's avonds met je band een weergaloos optreden in het plaatselijke jongerencentrum te kunnen verzorgen. Bijna alles wat een mens doet of overkomt heeft dus fiscale consequenties. En het optreden dan? Dat natuurlijk ook! In dit artikel wordt uiteengezet dat een geslaagd optreden niet alleen afhankelijk is van licht en geluid, maar ook van een goed ingevulde loonverdelingsverklaring. Daarbij wordt uitgegaan van een popgroep die overeenkomsten van korte duur sluit, dat wil zeggen: niet langer dan 3 maanden achtereen voor één en dezelfde opdrachtgever (hierna steeds: zaalhouder) op treedt. Wanneer een band met een zaalhouder een optreden overeenkomt, betekent dit dat ten tijde van dit optreden de bandleden fiscaal gezien in dienstbetrekking staan tot die zaalhouder. Hij is werk gever, zij zijn werknemers. Fiscaal wordt in dit verband gesproken van een fictieve dienstbetrek king. Dit ondanks het feit dat er geen sprake is van een arbeidsovereenkomst. Er bestaat een aan tal uitzonderingen op deze fictieve dienstbetrekking. Er is geen sprake van fictieve dienstbetrek king: - bij optredens in de privésfeer (b.v. huwelijken, familiefeesten e.d.). - als de muzikant in het bezit is van een zelfstandigheidsverklaring - als de leider vertegenwoordiger van de band in het bezit is van een inhoudingsplichtigenver- klaring - bij optredens die beheerst worden door een familieverhouding. De laatstgenoemde twee uitzonderingen gelden alleen voor de werknemersverzekeringen. De consequentie van de aanwezigheid van een (fictieve) dienstbetrekking is, dat op het overeengeko men loon van iedere muzikant loonbelasting en sociale premies moeten worden ingehouden en af gedragen door de zaalhouder. Deze laatste wordt dan ook inhoudingsplichtige genoemd. Wan neer er sprake zou zijn geweest van een (fictieve) dienstbetrekking, zou iedere muzikant het bruto- loon volledig in handen krijgen en pas bij zijn aangifte inkomstenbelasting, belasting en premies verschuldigd worden. De fiscus heeft door het creeëren van de fictieve dienstbetrekking de inning van belasting en premies willen veiligstellen. Veelal blijkt echter dat een muzikant deze via zijn aangifte inkomstenbelasting voor een belangrijk deel weer terugkrijgt omdat, naar dan pas blijkt, er teveel aan loonbelasting en premies is ingehouden. Dit komt doordat muzikanten veel beroeps kosten kunnen aftrekken. Op het overeengekomen loon van de muzikanten moeten dus loonbelasting en sociale premies worden ingehouden. Maar wat is nu precies loon? De Wet op de Loonbelasting is hierover duide lijk: loon is al hetgeen uit een dienstbetrekking of een vroegere dienstbetrekking wordt genoten. Voor de muzikanten betekent dit, dat alles wat zij ontvangen in geld of in natura loon vormt en dus belastbaar is. Daarbij is opvallend dat ook individuele kostenvergoedingen tot het loon worden ge rekend! Is daarmee alles wat de zaalhouder aan de leider vertegenwoordiger van de band uitbetaalt loon? Nee, slechts hetgeen de muzikanten hiervan individueel krijgen uitbetaald is loon. Het Minis terie van Financiën, waar de belastingdienst onder valt, heeft in een brief van 27 oktober 1982 ver klaard, dat de voor een optreden overeengekomen gage naast loon voor de muzikanten, ook een onkostenvergoeding kan bevatten die niet aan de individuele bandleden valt toe te rekenen, maar een vergoeding is voor de band als geheel. Er wordt derhalve een onderscheid gemaakt tussen een algemene onkostenvergoeding voor de band als zodanig en loon (inclusief individuele kosten vergoedingen) voor de muzikanten. De algemene onkostenvergoeding vormt geen loon en blijft daarom buiten de heffing. De zaalhouder hoeft over de algemene onkostenvergoeding geen be lasting en premies af te dragen. Bij deze algemene onkostenvergoeding kan bijvoorbeeld worden gedacht aan een vergoeding voor: - afschrijvingen op instrumenten en apparatuur die eigendom zijn van de band - vervoerskosten van deze instrumenten en apparatuur - vervoerskosten van de band - huur van de repetitieruimte - reserveringen voor toekomstige (grote) uitgaven. Deze kosten behoeven, als dat al mogelijk zou zijn, niet bij de zaalhouder te worden gestaafd met bonnetjes e.d. Om te kunnen bepalen hoeveel loonbelasting en sociale premies moet worden ingehouden en af gedragen, moet de zaalhouder dus weten welk gedeelte van de gage loon is en welk gedeelte een vergoeding voor algemene kosten. Verder dient hij te weten hoe het loon over de verschillen- 30

Popinfoboek | 1990 | | pagina 16