DE DOCENT DAN TOEN HD DAN KUIJK: KLEINE ZELFSTANDIGE BINNEN DE SCHOOL ll I 8 I Ad met baard en Arsene Goossens Al tijdens zijn eigen middelbare school periode kwam Ad tot de overtuiging dat doceren zijn richting was. Het is Duits geworden maar het had ook sociale geografie kunnen zijn. Hij was enig kind, zijn vader had gelijksoortige ambities maar kon die door omstandigheden niet waarmaken. Niet dat Ad, zoals die dikke onvoldoende liet zien, zo’n hoogvlieger was op het Onze Lieve Vrouwen Lyceum in Breda. Met de exacte vakken wilde het ook niet echt lukken. Hij heeft meer interesse in auto’s, verzuchtte zijn vader. Gelukkig voor hem kreeg hij een andere docent Duits in het derde jaar, ‘pa van Bergen’, een wat vaderlijke figuur, die een inspiratie werd voor de docent in spé, wel strikt maar ook empathisch. Wat ook bijdroeg aan zijn interesse voor, en kennis van het Duits was de correspondentie met Hannelore in Frankfurt. “De internet generatie van nu kan het zich niet voorstellen, maar Zouden er nog reünisten zijn die het zich herinneren De kopie van de cijferlijst van Ad van Kuijk pontificaal op het bord geplakt, zodat de leerlingen konden lezen dat hun docent bij de overgang van twee naar drie HBS een 4 voor Duits had Tien jaar later is hij docent Duits, eerst twee jaar op Eloy, daarna de rest van zijn loopbaan op het KWL en het Zwincollege. Alsof hij met die cijferlijst maar wilde zeggen dat je nooit de hoop moet opgeven. Na het voltooien van de studie in Utrecht was het zaak om een baan als docent te vinden. Vaak zaten de sollicitanten zenuwachtig te wachten in de gang tot ze werden binnen geroepen. Zo niet in Oostburg, dat Ad al kende van vakanties in Cadzand. Hij bleek de enige gegadigde en kreeg binnen een dag een aanstelling en binnen drie weken een huis. Het ons-kent-ons netwerk had zo zijn voordelen. Aanvankelijk begon Ad op Eloy. Twee jaar later stapte hij over naar het KWL met ook enkele lesuren per week aan het Petrus Hondius College in Terneuzen. Elk jaar in december vierde Eloy de naamdag, waarbij docenten en leerlingen toneelvoorstellingen ten uitvoer brachten. Daar heeft Ad goede herinneringen aan. Later werd die traditie voortgezet op het Zwin, toneel werd op een gegeven moment vervangen door de musical onder leiding van Eric Wijffels. Ad’s rol als Jacob in een van die musicals- Joseph and the dreamcoat- gaf hem een voorwendsel om een baard te laten staan. Na de voorstelling verdween de baard weer tot grote opluchting van zijn vrouw. In de negenendertig jaar als docent in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft Ad heel veel leerlingen zien komen en gaan, veel leidinggevenden meegemaakt, heel wat collega’s leren kennen. Over het algemeen was de sfeer op de scholen waar hij werkte prettig. De man-vrouw verhouding was joviaal, soms werd je geplaagd, soms was je de plager. Natuurlijk waren er ook wel eens conflicten. Zo herinnert Ad zich dat hij, als niet roker, pauze hield in wij hadden correspondentievrienden en die stuurde je regelmatig handgeschreven brieven per post. Ik ben Hannelore zelfs gaan opzoeken, met de Europa bus naar Frankfurt, waar een bezoek aan het Goethehuis me altijd is bijgebleven.” het rokershol uit solidariteit met een collega wiens gedrag voor verdeeldheid in het docententeam had gezorgd. Ook waren er vele veranderingen in het onderwijs als zodanig. Ad werkte in Terneuzen mee aan experimentele HAVO vóór de invoering van de Mammoetwet in 1968. Hij werd brugklascoördinator. Later kwamen de onderwijsprofielen en het zelfstandig werken door leerlingen. Dat laatste leek aanvankelijk een makkie maar werd gaandeweg best pittig. Bij al die veranderingen was er één stabiele factor: een eigen leslokaal. Daar bracht Ad, aartsverzamelaar, zijn boeken, knipsels, tijdschriften en ander materiaal in onder dat geraadpleegd kon worden voor profielwerkstukken of ter voorbereiding op examens. Die profielwerkstukken mochten van hem maximaal zes A-viertjes beslaan, kwaliteit boven kwantiteit. “Zolang je het lesprogramma volgde, geen klachten kreeg en goede examenresultaten boekte, liet de directie van de school je met rust. Je was eigenlijk een kleine zelfstandige Op 3 september werd de uitgestelde reünie ter gelegenheid van de 100-ja- rige viering van het KWL gehouden. Daarbij waren vijf voormalig docen ten aanwezig die veelvuldig door de reünisten werden aangesproken. De interesse voor hun verhalen heeft ons op het idee gebracht om een nieuwe rubriek in het leven te roepen: DE DOCENT VAN TOEN. Ad van Kuijk, voormalig docent Duits van 1965 tot 2004 en lid van de Reü nisten Vereniging, bijt het spits af.

Reünistenblad Zwincollege | 2022 | | pagina 10