11 INR105 2C22 Alles wordt hergebruikt Hadden de bieten veel last van de droogte de afgelopen zomer? Rens Klaasse Met Rob aan het Dojran meer in Noord-Macedonië Het transport naar de fabriek In de basis is dat nog steeds hetzelfde als jaren geleden. Elk jaar wordt dat weer net een stapje beter door kleine optimalisaties door te voeren bijv. met iets minder brandstof of iets minder tarra. Het is van belang de CO2-uitstoot te verlagen. We zijn ook opnieuw met het transport per schip gaan werken, in dit geval vanuit Zuid-Limburg. Dat betreft 270.000 ton, ca. 8% van de aanvoer in Dinteloord. Dat scheelt 15.000 vrachten over de weg. Er wordt gedacht aan uitbreiding in de toekomst. Je denkt het is een vernieuwing maar 30 jaar geleden deden we het ook zo. Dus terug naar vroeger op de plekken waar met scheepsvervoer kan worden gewerkt. Maar bieten leveren meer dan alleen suiker op Er lopen diverse projecten om meer uit de suikerbiet te halen. Zo wordt duurzame recycleerbare verpakking gemaakt op basis van bietenpulp. We hebben een joint venture met Avantium waarbij gekeken wordt naar de productie van bioplastics. Chemische componenten die voorheen uit aardolie werden gemaakt worden vervangen door producten uit bieten. Er wordt gewerkt aan het gebruik van betafib uit bietenpulp voor een middel wat structuur aanbrengt in verf, wasmiddelen, tandpasta, shampoo en make-up ter vervanging van micro plastics. Gestart is ook met onderzoek naar het maken van eiwitten uit bietenblad voor de voedingsindustrie. Van elke hectare bietengewas komt 20 tot 30 ton bietenblad. Daaruit kan 180 Gewasbeschermingsmiddelen Op grond van Europese regelgeving mogen goed werkende middelen niet meer worden gebruikt. Daardoor moet er veel meer chemie worden ingezet om hetzelfde resultaat te bereiken. Als we naar de komende jaren kijken staan alle middelen die we nu nog gebruiken ter discussie. De bietenteelt gaat er over 10 jaar heel anders uitzien. We zijn betrokken bij de ontwikkeling van nieuwe middelen, waarvoor we nauw samenwerken met het IRS (Instituut voor Rationele Suikerproductie). Die onderzoeken nieuwe middelen van fabrikanten en andere manieren van bestrijding zoals bijvoorbeeld het in de rand zaaien van zogenaamde bankierplanten die natuurlijke vijanden weglokken. Maar er is meer dan suiker Aviko is een dochter van Royal Cosun dat aardappelen verwerkt. Een ander onderdeel is Sensus dat vezels uit chichoreiwortelen produceert die zeer geschikt zijn als suiker- vervangers. a 280 kg hoogwaardig eiwit worden gehaald. Een suikerbiet is 100% circulair en bestaat voor 80% uit water. Ook dat wordt gezuiverd en hergebruikt, net zoals de restwarmte van de fabriek, in de kassen in de buurt. Ook de suikerfabriek maakt voor haar ketels gebruik van dit extra gezuiverde water dat in ondergrondse lagen wordt opgeslagen. De productie en de afzet Zeeland is een hele grote producent, ca. 15% van het landelijk areaal. Naast Dinteloord hebben we nog een fabriek in Hoogkerk (Groningen) die de suikerbieten verwerkt. De afzet van suiker vindt voornamelijk plaats in Nederland en de ons omringende landen. Maar er is ook export naar tekortgebieden in Europa, bijv. Italië, Spanje en Griekenland, landen waar ze meer suiker nodig hebben dan ze zelf maken. En we zetten ook nog af op de wereldmarkt zoals in Afrika. 90% van de suiker gaat naar industriële klanten en daar blijft de hoofdmoot nog steeds bietsuiker. 10% van het volume is voor consumentensuiker zoals suikerklontjes etc. Bieten halen hun water van ontzettend diep, tot meer dan 2 meter. Een biet Nog contacten met je oud-klasgenoten? Die zijn nog best intensief al is dat in de loop van de jaren wel wat minder geworden. Met Rob Swenker ben ik deze zomer in bijna 5 weken naar Turkije gefietst. Als ik in Zeeuws- Vlaanderen ben rij ik nog regelmatig een rondje op de racefiets met Jacco de Keuninck. Ook met Mitchel Schouten, René le Clercq en Brian Bronnenberg heb ik nog regelmatig contact. kan het bij droogte dan ook heel lang volhouden, veel langer dan andere gewassen. Wat dat betreft staat de biet er goed voor maar als het te extreem wordt krijgt ook een biet stress. Dat kost opbrengst. In principe is beregening op de klei niet nodig. Wel op de wat meer zanderige gronden. Welke leraar is je het meest bijgebleven? Dat is toch wel Giovanni Montanari. Die had een aparte manier van lesgeven en hield de klas op een bijzondere manier in het gareel. Voor straf kon hij opdrachten geven waarmee je toch een beetje voor paal stond. Ik zat eens naar buiten te staren en toen vroeg hij of ik regendruppels aan het tellen was. Om er vanaf te zijn bevestigde ik dat maar. Toen vroeg hij hoeveel het er dan wel waren en of ik ze ook wilde gaan halen. Dat meende hij ook en stopte pas toen ik een paar keer naar buiten was geweest. Je wist nooit wat je aan die man had maar aan de andere kant stond hij wel voor zijn vak. Hij kon op een heel boeiende manier vertellen over dingen die met aardrijkskunde te maken hadden. Het was wel iemand waarvan je er geen tweede vindt. REUNiSTENUERENiGiNG ZWiNCCLLEGE

Reünistenblad Zwincollege | 2022 | | pagina 13