32 Wat heeft tijdens je ruim 5-jarig voorzitterschap de meeste indruk op je gemaakt? Lau vertelt dat aanvankelijk het landbouwonderwijs niet betrokken was bij de Reünistenvereniging. Uiteindelijk is het er wel van gekomen. Bij de eerste reünie van de Schoondijkse landbouwscholen, in 2014 in het Mauritshof te IJzendijke, werd er door vertegenwoordigers van het bestuur een stimulerend praatje gehouden voor de Reünstenvereniging. Van de ruim 300 bezoekers werden er toen 84 lid. Dat maakte indruk, de aansluiting werd een feit. Voor de drie landbouwscholen, te weten de lagere landbouwschool, de middelbare landbouwschool en de landbouwpraktijkschool werd er één commissie gevormd. Adrie: “Het is één van de meest actieve commissies geworden.” Lau: “Het landbouwonderwijs was een sterke gemeenschap in Schoondijke.” Lau vertelt nog van de indertijd grote bekendheid van de landbouwpraktijkschool. Vaak kwam ik “in den lande” nog oud-leerlingen tegen. Een keer liep ik in Vredenburg in Utrecht en hoorde ik mijn naam roepen. Het bleken oud-leerlingen te zijn. “Om de vijf jaar proberen we nog steeds een grote reünie te organiseren.” Vraag 2: “Je bent diverse keren gevraagd om voorzitter van de Reünistenvereniging te worden. Aan je besluit gingen enige aarzelingen vooraf. Wat heeft je uiteindelijk doen besluiten om voorzitter te willen worden?’’ Carlos antwoordt dat hij diverse keren door Adrie benaderd is met deze vraag. “Ik heb de vraag vaak voor me uitgeschoven.” Er is echter een kentering gekomen toen ik vorig jaar 60 werd. Ik besefte dat het laatste decennium van mijn werkzaam leven aangebroken was. Dat roept bezinning op. En hoewel ik het nu “stik druk” heb met allerlei zaken, wil ik na mijn pensionering toch ook actief blijven. “Ik heb mijn hart verpand aan het Zwin College en aan onze streek.” Dit heeft mij gemotiveerd en doen besluiten om voorzitter te willen worden van de Reünistenvereniging “Zwin College”. Na deze ontboezeming gaan we verder met de vragen voor Lau. Ook hem stellen we drie vragen. Onze eerste vraag: Je bent ook docent geweest op het Zwin College. Nu terugkijkend. Heb je een aanbeveling voor de directie? Lau vertelt eerst over zijn werkzaamheden op het Zwin College. “Ik gaf ICT aan de “brugpiepers”, gaf ook naschoolse begeleiding in de “kelder”. Deze kelder bestaat nog.” “Later heb ik ook ICT aan de Havo gegeven. Ik gebruikte in de brugklassen het programma “Babbage”, een stimulerend gericht leerlingenprogramma. Mijn aanbeveling voor de directie. Het Zwin College in Oostburg moet blijven, zorg dat het algemeen vormend onderwijs èn het beroepsonderwijs in de streek blijft, in Zeeland blijft!! Deze mening wordt zeer stellig gegeven, alsmede een pleidooi voor het MBO onderwijs. Dit onderwijs verdient een betere waardering dan thans het geval is. Adrie, Carlos en ondergetekende beamen deze woorden volkomen! Lau nog aanvullend: “Ik spreek regelmatig mensen uit het bedrijfsleven. Steeds hameren ze er op dat er voor gezorgd moet worden dat in de streek, in Zeeland, alle mogelijke vormen van onderwijs moeten blijven bestaan. En vergeet vooral het beroepsonderwijs niet!!! De tendens onder vele ouders dat alleen minstens Havo-onderwijs zaligmakend is, moet worden doorbroken. “Goede vaklieden zijn goud waard.” We gaan verder met de volgende vraag: Bijna je hele werkzame leven heeft in het teken van de landbouw gestaan. Je woont in Schoondijke. Vroeger was er in Schoondijke een lagere landbouwschool, een middelbare landbouwschool en een, internationaal bekende, landbouwpraktijkschool. Aan deze laatste school was je verbonden. Al deze scholen zijn nu verdwenen. De boeren verkeren in zwaar weer. Je hebt een onderhoud met de pas aangetreden minister van landbouw Adema. Welke vraag welk onderwerp stel je als eerste aan de orde? Lau: minister Adema is net vandaag (2 november 2022) teruggefloten. Hij zei, tegen de zin van de regering, dat er wel enige rek zit in het jaar 2030 om de stikstofuitstoot te halveren. Lau zijn eerste vraag aan de minister valt in deelvragen uiteen: “Kom je uit de landbouw, heb je zelf met je voetjes in de klei gestaan, ben je van “En....zouden de maatregelen betreffende de stikstofuitstoot werkelijk effect hebben?’’ “Als ik merk welk een geweldige uitstoot het verkeer veroorzaakt alles kan toch niet op het bord van de boeren terecht komen!” Lau geeft het volgende voorbeeld: “In Schoondijke heb je de Heerenhoeve, dit bedrijf wordt gerund door mensen die in de provincie Brabant uitgekocht zijn. Ze hebben hier een super modern veebedrijf met een minimale uitstoot. Ze doen alles zo milieuvriendelijk mogelijk. Ik denk dan: Je zult met zo’n bedrijf maar in een rood gebied wonen! We moeten met ons allen onze natuur beschermen, niet alleen de boeren aansprakelijk stellen.” Lau vervolgt gepassioneerd: “10 jaar geleden was in Nederland het water in de sloot bruin, er was nauwelijks leven in. Nu is de sloot weer een biotoop.In België ziet dat er nog heel anders uit!” Lau haalt ook nog het voorbeeld van de kassen aan. Het is net in het nieuws. Het overdag verwarmde water wordt ’s nachts rondgepompt. Een reductie van 60% van het aardgas! Lau: “Er is een visie nodig van iemand met een landbouwachtergrond!” Na deze enigszins emotionele gedachtewisseling is het tijd voor een biertje. We drinken een natuurzuivere La Trappe, Carlos houdt het bij een 'zuiver, groen' watertje. Vervolgens gaan we verder met nog twee vragen voor beiden. Vraag 1: boerenafkomst, als je nu zelf boer zou zijn, hoe zou je dan naar de nieuwe wetgeving kijken, een wetgeving die eigenlijk door een heleboel mensen wordt ingevuld die helemaal geen boerenachtergrond hebben?” En mijn tweede vraag zou zijn: “Wat denk je dat deze maatregel teweeg brengt bij mensen die van generatie op generatie een boerenbedrijf hebben gehad en hier heel hard op hebben gewerkt.” Toen wij aan onze bestuurstaak voor de Reünistenvereniging begonnen telde de vereniging ongeveer 550 leden. Nu zijn er nog zo'n 350 leden. Welke strategie kunnen jullie bedenken om het ledenaantal minimaal te bestendigen, maar liever nog te vergroten? De oud-voorzitter en de nieuwe

Reünistenblad Zwincollege | 2022 | | pagina 34