PELGRIMSROUTES IN WEST-ZEEUWS-ULRRNDEREN 5 ÜNB105 2O22 Wegwijzer camino Plaquette Bizarium Beeld pelgrim Sint- Jacobs- Kapelle Aanleiding Het symbool van een pelgrim naar Santiago K T* J®-- RW j Terug naar de Middeleeuwen Een kogge vaart bij hoog water de monding van het Zwin in om aan te leggen in de haven van Sluis, toentertijd dé zeehaven van Brugge. Het schip meert af aan de Sint Jacobssteiger. Aan boord een pelgrim die onderweg is naar Santiago de Compostella. Naar de reden van zijn De Via Brugensis nieuw leven inblazen Aan de zijgevel van het museum Bizarium aan de Hoogstraat in Sluis prijkt sinds kort een gedenkplaat met betrekking tot Via Brugensis. Sluis was voor de pelgrims uit het noorden en van de Britse Eilanden immers in de Middeleeuwen het vertrekpunt van de 2479 km lange pelgrimsroute naar Santiago de Compostella. De plaquette is een mooie gelegenheid om eens wat dieper op het verleden en het heden van de camino in Zeeland en West- Vlaanderen in te gaan. Tijdens de afgelopen reünie van het KWL schonk de Groedse kleinkunstenaar Adrie Oosterling ook aandacht aan de camino naar Santiago de Compostella. Op zijn vraag wie deze pelgrimstocht al had volbracht werd door een aantal aanwezigen positief gereageerd. Misschien zijn er nog meer leden die overwegen, om wat voor reden dan ook, deze pelgrimage aan te vatten. En wat is er dan mooier om de route door West Zeeuws-Vlaanderen te volgen en in Sluis je credencial te laten afstempelen. Maar het allerbelangrijkste dat niet mocht ontbreken is de Jakobsschelp, het embleem dat hem herkenbaar maakt als pelgrim. Het zorgde voor de bescherming tegen rovers en bandieten en een gratis overnachting en maaltijd in een herberg onderweg. Voordat hij zich voor de overnachting meldt bij het Sint Jacobsgasthuis, brengt hij in de Sint Janskerk aan de Sint Jansstraat, thans bekend als het Sint Janskerkhof, nog een bezoek aan het altaar voor Sint Jacob. De volgende dag vat hij de Via Brugensis (weg naar Brugge) aan en tocht hebben we het raden. Toentertijd hadden bedevaarten een religieus karakter: pelgrims reisden daar naartoe om daar aanwezige relikwieën te vereren. In dit geval het graf van de apostel Jacobus de Meerdere. Bezoek aan Sluis Door de Sint Jakobspoort, ter hoogte van het huidige museum Bizarium aan de Hoogstraat, en de Sint Jacobstraat loopt hij het stadje binnen. Hij is herkenbaar aan zijn breedgerande hoed en een wijde mantel. Een staf met daaraan een kalebas (drinkkruik) in zijn hand en een pelgrimstas om zijn schouder maken zijn uitrusting bijna compleet. Terug naar het heden Het Zwin is al eeuwen verzand en de toenmalige wereldhaven Sluis heeft al lang geen verbinding meer met de zee. De mantel van de pelgrim die heden ten dage het drukke winkelstadje aandoet is vervangen door een lichtgewicht wandeljack en de pelgrimstas door een stevige rugzak. Niet zelden heeft hij een GPS in de hand om de route te kunnen volgen, zeker als die niet bewegwijzerd is. Slechts één ding is gelijk gebleven en dat is zijn herkenningsteken, de Jakobsschelp. loopt hij over de dijken langs het Zwin richting Hoeke. Het Credencial del Peregrino Als je bij aankomst in Santiago de Compostella aan kunt tonen dat je in een aaneengesloten periode de laatste 100 kilometer te voet of de laatste 200 kilometer met de fiets hebt afgelegd, kan je een Compostella krijgen. Het Compostella is het bewijs dat de pelgrimstocht volbracht is en je aan alle verplichtingen hebt voldaan. Dit laatste moet je aantonen door het pelgrimspaspoort, met de REUNISTENUERENIGING ZWINCOLLEGE

Reünistenblad Zwincollege | 2022 | | pagina 7