hsidskamer. Van geboorte Vlissi.ngerp studeerde in Utrecht. Door zijn studie op historisch gebied en zijn grote belangstelling voor zijn geboorteplaats» verkreeg deze Willem van Os een grote verzameling van boeken, prenten en handschriften betrekking hebbende op de stad Ylissingen. Hij was de grote kracht voor het Oprichten van de oudheidskamer. Helaas stierf hij kort na de oprichting en wel in oktober 2890Zijn grote verzameling gaf hij als geschenk aan zijn geboortestad. Ook schonk hij een bedrag van f 3*000»--» dat gebruikt werd vour de restauratie van de Gevangentoren. Op 1 juni 1895 werd de gerestaureerde Gevangen toren in gebruik genomen en vanaf deze datum was de oudheidskamer hierin gevestigd. Bedroeg de entreeprijs eerst f 0,10» hij werd nu drastisch verhoogd tot het bedrag van f 0,25. Vanaf 1895 kwam in het reglement "van de oudheidkundige verzameling der gemeente Vlissingen een groep belangstellenden voor het museum voor. Zij hadden tot doel het in standhouden van de oudheidkamer, Voor hen was het museum vrij toegankelijk voor de jaarlijkse bijdrag van f 1,De sekretaris van de "belangstellenden" was de gemeente-archivaris, die tevens konservator van de oudheidskamer was. De oudheidskamer bleef tot 191^ in de Gevangentoren. De kunststukken hebben daar veel schade opgelopen door de grote vochtig heid. Er kwamen vele schenkingen en giften binnen voor de oudheidskamer. Op 12 april 191'+ werd met een eenvoudige plechtigheid het museum op het Bellamypark 19 geopend. Dit pand was een geschenk van de Weduwe van de Broek-van Os. In 1919 brak een nieuw tijdperk aan voor het museum. De nieuwe burgemeester, de heer van -lk-

Den Spiegel | 1982 | | pagina 16