-13- ;e hebben gehad met de kapitein van 'TVliegent [art via een ander te horen, dat de koop vaarders om twee uur het anker zouden lichten, /illem Gerbrandtsz vond het niet nodig deze jpdracht van de kapiteins tegen te spreken in koos het ruime sop, vooruit varend op de soopvaardersOndertussen was de wind steeds (rachtiger gaan waaien. Aangekomen bij de Drempel van de Deurloo (dit is een ondiepte in de zandbank De Deurloo, die niet te diep liggende schepen kunnen passeren)zag de schipper van de loodsnoeker, dat er maar- weinig water stond in de Deurloo. De sterke oostenwind, gekombineerd met het lage tij, had voor een lagere waterstand als normaal gezorgd. De schipper van de Mercurius wetende dat de grote schepen achter hem vast zouden raken op deze ondiepte, koos zelf voor een andere diepere route de Wester- schelde uit. Echter tot zijn verbazing volg den de 'TVliegent Hart en de Anna Catherine hem niet, maar gingen recht op de ondiepte van de Deurloo af, waarin op dat moment te weinig water stond. Het was toen ongeveer 17.00 uur. Hierdoor raakte de Anna Catherina vast en sloeg kapot. Alle opvarenden (ongeveer 250) kwamen hierbij om het leven. De Mercurius en een ander op een kilometer afstand passerend schip konden echter door de sterke oostenwind niet bij de Anna Catherina komen om hulp te bieden; men moest machteloos toezien. De 'TVliegent Hart raakte ook vast op de drempel van de Deurloo, maar wist met hoog water los te komen, hoewel vermoedelijk zwaar beschadigd. Het schip voer naar dieper water en ging daar voor anker, in de hoop de opge lopen schade nog te kunnen repareren en terug te keren naar Zeeland. Echter de strijd was voor niets 1 om 11 uur 's avonds zonk het schip aan zijn ankers. Niemand van de 256 opvarenden

Den Spiegel | 1982 | | pagina 25