0VERZICHT TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM VLISSINGEN Tentoonstelling schilderijen van Geert van Pastenhout. Amsterdam, van zaterdag 2 okto ber t/m vrijdag 29 oktober 1932 in galerie "Bellamy 19" in het Stedelijk Museum van Vlissingen. Opening van de tentoonstelling; zaterdag 2 oktober om 15.00 uur. Geert van Fastenhout zijn schilderijen ver wijzen naar het konstruktivismeZijn schil derijen zijn niet groot, de formaten zitten steeds in de buurt van 70 centimeter en zijn in een oogopslag te overzien. Ze bestaan uit rechthoekige, elkaar begrenzende, strak ge schilderde kleurvlakken en -banen. Het kleu rengamma is donker. De ene keer zijn de elementen symmetrisch gerangschikt, üe andora keer wordt die symmetrie juist even verscho ven. Veel doeken hebben een zeer donker rechthoekig middenvlak dat bepaald wordt door een stuk of vier rechthoekige baanvlalc- ken van soms verschillende afmetingen. Anders om zou je ook kunnen stellen dat die zijvlak ken bepaald worden door het middenvlak, etc. Kortom, alle elementen werken op elkaar in. De schilderijen van Geert van Fastenhout zijn dus zeer donker en juist doordat zc in een oogopslag worden overzien, is die donkerheid zeer verraderlijk. Als je bij een schilderij dat eerst bijna monochroom zwart is, langer blijft staan, komen uit dat duister hoe lange hoe meer zv/artgradatios te voorschijn. Het schilderij, die oppervlakte van nog geen vier kante meter, komt daadwerkelijk tot leven. Zo wordt het aanvankelijk monochrome midden vlak (en je weet zeker dat het ook monochroom "gemaakt" is!) in de rechterbovenhoek bijvoor beeld geelachtig of in de linkerbovenhoek ga je steeds meer rood zien. -8-

Den Spiegel | 1982 | | pagina 8