-18- HET"VAN DISHOECKHUIS250 JAAR Dit j-ar is het 250 ,iaar geleden dat met do bouw van het belsngrijkste monument van Vliesingen werd begonnen. Ter gelegen heid van dit feit is het idee ontstaan om een tentoonstelling te organiseren over de Vlissingse monumenten. De tentoonstelling krijgt als thema "De ontwikkeling van de Vlissingse woonhuizen van de 10e tot 20e eeuw. De organisatie berust bij de archi varis dhr. peters, de conservator dhr. V.'eber en verder bij mevr. van der Sluis- Janssens en dhr. R. den Broeder, beide lid van de Vrienden van het Museum. Een periode van meer dan 1000 jaar bouwen. Natuurlijk bouwt de mens al veel langer, duizenden jaren, maar voor de gemeente Viissingen zijn de oudste sporen van be bouwing de paalwoningen die bij het arche ologisch onderzoek op de burcht van Ocst- Souburg zijn gevonden. Dit is dan ook het begin van het historisch overzicht dat we op de tentoonstelling willen laten zien. Via deze nog vrij primitieve woningen, die in feite teruggaan op de prehistorie, komen we tot de Middeleeuwse houten huizen, die ook Viissingen ongetwijfeld moet hebben ge kend bij de eerste aanleg rond 1300. Uit deze periode bestaan geen tastbare herin neringen meer, afgezien van wat opgegraven schervenmateriaal. Ket enige overblijfsel dat we uit deze Middeleeuwse houtbouwperiode nog kennen is een afbeelding van de houten achtergevel aan de Achterhaven. Omstreeks 1910 is deze gesloopt maar heeft gelukkig de fotografie nog gehaald.

Den Spiegel | 1983 | | pagina 20