-20- Baurscheit de Jonge aan de Houtkade. Deze Antwerpse architekt en ontwerper (27-**—1699 tot 10-9-1768) was de zoon van een beeld houwer, Jan Pieter van Baurscheit de Oude (8-IO-1699 tot 10-5-1728), afkomstig uit het Rijnland. Samen behoorden ze tot de srrootste bouwers uit die tijd, Baurscheit's eerste werken vinden we bijna allen terug in Nederland, vooral in Zeeland. Bekend is het "Beeldenhuis", een van zijn vroege wer ken, in 1730 opgetrokken voor Johan van '.Vesterwi jck. In 1733 tekende Baurscheit ook het eerste ontwerp voor de Koepoort in Middelburg, die in werd voltooid. In 1736 kwam eveneens te Middelburg de voor malige Provinciale Bibliotheek tot stand. Ook het huis "Der Boede" moet op zeer goede grond aan deze grootheid worden toegeschre ven, evenals de toenmalige bijbehorende tuinaanleg. In 1737 leverde Baurscheit het beeldhouwwerk voor de voorgevel van de huidige Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. In al deze gebouwen treffen we het typisch stijleigen van Baurscheit aan. De dubbele consoles, de nisvormige deuromlijsting» alles in een persoonlijke opvatting van het Rococo van de ontwerper. Tot een van zijn mooiste werken behoort het stadhuis van Lier. Dit gebouw dateert van 1367 maar was zodanig in verval geraakt,, dat men in 17^0 besloot tot restauratie herstel over te gaan. Van Baurscheit wÈkI bereid gevonden hst herstel en de ringen, waarbij ook d© gevels behaordes uit te voeren. Maar de stadsregeerders waren het nog niet eens over de aard vast

Den Spiegel | 1983 | | pagina 22