-3- Verslaq lezing hr. V. Blommaert over de architekt 3.P. van Baurscheit de Jonge Op dinsdag 18 oktober 1983 hield de heer V. Blommaert uit Antwerpen voor de Vrienden van het Museum zijn boeiende voordracht over de architekt J.P. van Baurscheit de Jonge. Aan de hand van dia's werdep vooral zijn u/erken in Zeeland belicht. Met bezielde stem sprak de heer Blommaert in zijn voorwoord over de figuur van Baurscheit die nog niet zo lang bekend is in de wetenschappelijke architektuur Door verschillende universiteiten in België en Nederland is men tot de bevinding gekomen dat er inderdaad over de 18e eeuwse architekten jweinig dokumentatie bestond. Sinds de definitieve aanpak van de studie van de 18e eeuw is geble ken dat er een paar grootmeesters van de archi tektuur het aanschijn van de 18e eeuw hebben bepaald. De twee voornaamste architekten in het begin van de 18e eeuw zijn voor Nederland Daniël Marot en zijn latere medewerker J.P. van Baurscheit de Jonge, die vooral in Walcheren en Brabant een architektonische stijl hebben ingevoerd die kenmerkend was voor de grote Europese kunststromingen uit die tijd. Wij noemen hierbij de grote Franse en Oostenrijks- Italiaanse school. Van Baurscheit heeft in de Nederlanden een eigen stijl gekreëerd, te begin nen met het Beeldenhuis en het van Dishoeckhuis. Niet lang daarna volgt een derde meesterwerk, namelijk het Huis van den Branden te Middelburg, later genaamd de Provinciale Bibliotheek, waar door meteen de nieuwe 18e eeuwse stijl zeer

Den Spiegel | 1983 | | pagina 5