-6- passend voorwerp te hebben gevonden, dat te maken heeft het het geldwezen. Op deze wijze wordt een relatie gelegd met de geschiedenis van het geld wezen. Het nieuwste objekt is een Frans muntweegdoosje. Vroeger werden de munten gewogen en zo op echtheid gekontroleerd. Dit zal waarschijnlijk op de banken tegenwoordig niet meer gebruikelijk zijn. In het kort wil ik u wat over de geschiedenis van het wegen van munten vertellen. Er zijn verschillende redenen waarom munten vroeger gewogen moesten worden. In de eerste plaats werden ze gedurende vele eeuwen geheel met de hand gemaakt, waardoor sommige aanmerkelijk lager in massa waren dan de massa gemiddeld behoorde te zijn. Bovendien bleven gouden munten soms meer dan een eeuw in gebruik, waardoor aan een slijtage van enkele procenten niet te ontkomen was. Tenslotte konden knoeiers ten eigen profijte gemakkelijk van de randen van de allesbehalve egale munten, hier en daar iets "afsnoeien" zonder dat het direkt opviel. De oudste muntgewichten waren van brons en werden omstreeks 350 n.Chr. in Byzantium voor de gouden Solidus in omloop gebracht. In het Syrisch/Egyp- tische deel van het keizerrijk - de bakermat van de glasbewerkingskunst - werden de muntgewichten van glas vervaardigd. Na de verovering door de Islam, omstreeks 625, werd dit probleemloos door de nieuwe machthebbers overgenomen. De glazen muntgewichten werden nu niet alleen voor de gouden dinar, maar ook voor de zilveren dirham in gebruik genomen. Toen de handel na 1100 sterk begon toe te nemen, kreeg men behoefte om meerdere

Den Spiegel | 1983 | | pagina 8