-7- munten tegelijk te wegen, men ging over op de kwetsbare, zeer fraai gevormde bankiersgewich ten. In Europa werden in 1250 in Italië de eerste gouden munten gemaakt. Andere landen volgden en ook weldra volgde de fabrikage van muntgewichten. Het oudste muntgewicht uit de Nederlanden was bestemd voor de gouden Leeuw van Loaewijk van Male, graaf van Vlaanderen (1346-1384). Oor spronkelijk waren de muntgewichten rond van vorm, zoals de gouden munten die er mee gewogen moesten worden, ook rond waren. Na 1500 kwam de vierkante munt steeds meer in gebruik. In plaats van brons begon men toen ook het gemakkelijker te verwerken messing toe te passen. Op de voorzijde van elke muntgewicht werd het meest kenmerkende deel van de beeldenaar van de munt afgebeeld. Op de keer zijde diende na 1500 volgens voorschrift het wapen van de stad, de datum van fabrikage en de initialen van de maker te worden aangegeven. Tegelijk met de invoering van het metrieke/deci male stelsel in het begin van de 19e eeuw, ver vielen de muntgewichten in de Nederlanden en gebruikte men normale precissiegewichten. De laatst gedateerde muntgewichten zijn uit de Oostenrijks-Hongaarse dubbelmonarchie van het begin van deze eeuw. Het oudst bekende doosje, waarin naast een balansje ook muntgewichten werden opgeborgen, dateert uit de eerste helft van de 14e eeuw. Het is onlangs te Brugge gevonden en bevat muntgewichten voor Franse munten. In 1625 begon Amsterdam op grote schaal eigen muntgewichtdozen te maken, spoedig gevolgd door de landen Frankrijk en Engeland. Doordat het aantal munten dat in omloop was steeds toenam en men bezwaarlijk een honderdtal munt gewichten mee op reis kon nemen, begon men in de

Den Spiegel | 1983 | | pagina 9