-9- deze "mauterie" resteert nog wel wat metselwerk in de muurrestanten aan de Korenstraat. Aanvankelijk was de Korenstraat, evenals de Fles- senstraat en Onderstraat, nagenoeg onbebouwd. De Palingstraat was de hoofdstraat in dit gebied, aangelegd bij de stadsuitbreiding van ca, 1580. Deze straat is aan het eind van de 16e eeuw en in het begin van de 17e eeuw volgebouwd. Daarop volgden de Koudenhoek en de Gravestraat. De tus senliggende straten gaven toegang tot tuinen en achtererven van eerstgenoemde straten. In het derde kwart van de 17e eeuw werden langs de Korenstraat enkele huisjes gebouwd, en daarbij dan ook de "mauterie'i In 1740 zijn twee ervan af gebroken om plaats te maken voor de brouwerij De brouwerij bestond uit een regelmatige aanleg van 4 vleugels rond een rechthoekige binnenplaats gegroepeerd. In de achterste vleugel, tevens het grootste gebouw, moeten destijds de destilleer- ketels hebben gestaan, in de overige gebouwen bevonden zich de bedrïjfs- en opslagruimten. Het gebouw heeft sinds 1740 zijn oorspronkelijke vorm praktisch ongewijzigd gehandhaafd, 18e Eeuwse gebouwen en huizen stellen we ons meestal voor als zeer strak afgewerkt en rijk gedetailleerd met fraaie lijsten en snijwerk. Bij de rijke burger- paleizen was dit inderdaad zo, maar de 18e eeuw kon evengoed heel rationeel te werk gaan. Een brouwerij was tenslotte een bedrijfsgebouw en er kon volstaan worden met een sobere architektuur. Dit is dan ook gebeurd. De vensters kennen geen profileringen, de gootlijsten waren simpele blok-

Den Spiegel | 1984 | | pagina 11