-13- hij met veel Hollandse bouwmeesters heeft samen gewerkt. De Franse architekt Daniël Marot die lange tijd in het Noorden werkzaam was, moet ook êen van de grote leermeesters van Van Bauerscheit geweest zijn. Gelukkig heeft hij een lange reeks van gebouwen die hij zelf ontworpen had,nagelaten, vooral in Zeeland kennen we vele van zijn werken, die allen na restauratie intakt zijn gebleven. Uitgezonderd êên, maar daarover straks meer. Tot êên van zijn vroegste bouwwerken behoort het "Beeldenhuis" te Vlissingen, uit 1730, in op dracht van Johan van Westerwijck uitgevoerd. In 1733 werd het eerste ontwerp gétekend voor de "Koepoort" te Middelburg, die pas omstreks 1744 werd voltooid. In 1736 voltooide hij het "Huis van den Brande", eveneens te Middelburg, dat na zware oorlogsschade in 1940 gedemonteerd werd en opgeslagen is. In 1736 leverde Van Bauerscheit beeldhouwwerk voor de voorgevel van het voormalig hotel van Marguerite Huguetan te Den Haag, thans de Koninklijke Bibliotheek. Daniël Marot was de bouwmeester van het gebouw, maar het moet niet uitgesloten worden geacht dat de middentravee een schepping is van Van Bauerscheit, ook hier het ken merk van vele van zijn werken. Denken we aan de voorgevel van Huize de Fraula, het Koninklijk Paleis, Huize Osterrieth, alle te Antwerpen; het Stadhuis van Lier, Huize der Boede te Koude- kerke, overal treft men steeds éénzelfde gevel schema aan, dat Van Bauerscheit tot het einde van zijn loopbaan trouw zal blijven. Na 1750 nam Van Bauerscheit nog maar weinig werk aan, doordat hij vele malen langdurig ziek was, maar in 1765 ont wierp hij nog het "Huis van de Perre" te Middel burg, thans de Rechtbank. Jan Peter van Bauer scheit de Jonge stierf op 10 september 1768, hij

Den Spiegel | 1984 | | pagina 15