-19- VERSLAG OVER DE EXKURSIE LANGS VLISSINGSE MONUMENTEN Op zaterdagmorgen 18 februari jl, hebben de Vrienden van het Vlissings Museum een wandeling gemaakt langs Vlissingse monumenten, onder leiding van R.J.W. den Broeder. We vertrokken om 10.15 uur met een groep van ongeveer 15 man. Het vertrekpunt was het museum. De wandeling ging via het Bellamy- park (vroeger was dit de Koopmanshaven) naar het Reptielenhuis. Vroeger was dit het gerechtshof. De plaat in de straatstenen met het jaartal 1572 herinnert ons nu nog aan het feit dat in dat jaar de Spaanse edelman Don Pacheco. op die plaats (voor het gerechtsgebouw) de dood vond. Lopend naar de voorkant van het politiebureau (vroeger stond hier het Stadhuis), werd er verteld over de restauratie van de kopbebouwing van het Bellamy- park. Daar de achtergevels van de kopbebouwing nog niet terug zijn opgebouwd, konden we zo het inwendige van de 16e eeuwse huizen zien. Vervol gens liepen we richting Sint Jacobskerk, die ge bouwd is tussen 1308 en 1328 en vroeger een houten spits had. Achter de kerk lag vroeger een kerkhof maar na de Reformatie 1572) werden er huizen op gebouwd en gebruikte men de grafstenen als dorpels en stoepjes. Op den duur was er van het kerkhof niets meer over. Lopend door de Branderijstraat werd ons op een pakhuis uit 1662 gewezen. Nu nog kun je reklameletters uit die tijd op de muur van het huis zien staan. Door de Weteringstraat (vroeger Rioolstraat geheten) liepen we naar de Kleine Markt. De Ricolstraat diende vroeger als afscheiding tussen de stad Vlissingen en de Ambachtsheerlijkheden van de Graaf van West-Souburg. De Kleine Markt was vroeger het voorplein van de Stadspoort. Via

Den Spiegel | 1984 | | pagina 21