-21- BEZOEK AAN HET STADHUIS VAN MIDDELBURG Op 14 januari 1984 brachten ongeveer 20 Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen een bezoek aan het Stadhuis van Middelburg. Bij zeer hoge uitzondering konden de Vrienden op 14 januari het juweel van Zuidnederlandse laatgotiek (1452-1520) betreden. Het bouwmeestersgeslacht Keldermans uit Mechelen kreeg in 1452 de opdracht voor een stad huis, om de glorie der rijkdom van de welvarende stad Middelburg uit te dragen. Het oudste, gotische, deel, kwam onder Andries eri Mateus in 1458 tot stand. De voorgevel werd gesierd door beelden van graven en gravinnen die over Zeeland regeerden. In de loop der eeuwen is er veel aangebouwd en verbouwd, wat het aanzien vaak niet ten goede kwam. Door het bombardement in 1940 werd een groot deel (vooral inwendig) vernietigd en de verwoesting rondom was zeer groot. De eerste stutwerken werden uitgevoerd met de zware balken van de verdiepings balklaag. Bewonderenswaardig is het restauratie werk direkt na de oorlog, ondanks het tekort aan verschillende bouwmaterialen zoals: zware houten balken, steen etc., is de voorgevel, met zijn typische roodwitte luiken, toch niet geworden als een gedicht in steen. Het interieur is gedeeltelijk aangepast aan de behoeften van een moderne stede lijke administratie, doch vele kasten, klokken, schilderijen, tekeningen, etc. sieren de interieurs. Wat dacht u bijvoorbeeld van een Zeeuwse kast met Spaans beslag? Na de rondleiding door dit unieke stadhuis mochten wij nog genieten van een prachtige film over de stad Middelburg.

Den Spiegel | 1984 | | pagina 23