-4- HET LOODSWEZEN IN ZEELAND VAN 1484 TOT 1984 Zonder dat de buitenwacht er iets van merkte werd tijdens een officiële algemene ledenver- gadering van de Vereniging Nederlandse Loodsen- sociëteit op 16 maart van dit jaar officieel de start gegeven aan een groot aantal aktiviteiten. Men herdacht met deze bijeenkomst dat het precies 100 jaar geleden was dat de hierboven genoemde Vereniging werd opgericht, bedoeld als gezelligheidsvereniging. Het zal niet lang duren voordat ook de niet-loodsen in Vlissingen iets van dit gebeuren zullen merken. Op 10 april 1984 zullen de loodsen voor het eerst naar buiten treden. Op die dag zal burgemeester Th. Westerhout de tentoonstelling over het loods wezen openen. Daarnaast zullen nog vele andere aktiviteiten volgen. De expositie die de "Werk groep Expositie Loodswezen 1984" in petto heeft is niet kinderachtig. Reeds 3 jaar geleden werden al plannen gesmeed en begon men te inventariseren en te verzamelen. Met grote voortvarendheid is men begonnen en men is er ook niet voor terug geschrokken om een "pakhuis" rigoureus om te bouwen en geschikt te maken voor een expositie. De inhoud van de tentoonstelling is ook niet mis: Als alles mee zit kunnen we een aantal bijzondere primeurs voor Nederland bekijken. Het loodswezen in Zeeland begint eigenlijk "pas" in 1484, 500 jaar geleden dus. In dat jaar werd in Brugge een reglement opgezet om de beloodsing op het Zwin te regelen. Een kaart die daarbij hoort, en die nog nooit eerder in Nederland werd getoont, zal op de expositie aanwezig zijn. Daarnaast kunt u een overzicht zien van de wijzen,

Den Spiegel | 1984 | | pagina 6