-10- DE GEVANGENTOREN Als een eenzaam overblijfsel uit een ver verleden staat tegen de achtergrond van moderne flatbebouwing de oude Gevangentoren. Ogenschijnlijk op een on logische plaats, midden op de boulevard. Aanvanke lijk was dit uiteraard niet het geval. De toren die we thans kennen is een gedeelte van de oorspronke lijke Westpoort, behorend tot de omwalling van Vlissingen uit het jaar 1489. De Westpoort werd gebouwd op last van Philips van Bourgondië, of wellicht nog meer op aandringen van zijn gemalin Anna van Borsele, via welke hij de stad Vlissingen in handen had gekregen. De funktie van de toren moet al vanaf het begin gevangenis zijn geweest. Gevangenis yan de lands heer, in tegenstelling tot de stadsgevangenis die zich toen in het tegenwoordige pand Bellamypark 35 bevond. In 1563 werd de stad een stuk uitgebreid met het gebied tussen Coosje Buskenstraat en Boulevard de Ruyter. De Westpoort verloor daardoor zijn funktie als stadspoort en werd alleen nog als gevangenhuis gebruikt. Dit bleef zo tot 1810. Op de tentoonstelling "Het verleden van de Vlissingse boulevard" hangt een fraaie 17e eeuwse gravure van dit gevangenhuis. In 1811 werd het gebouw door de Fransen afgebroken. Alleen de toren bleef staan en daartegen werd de Groote of Bomvrije kazerne gebouwd, die tot 1944 heeftybestaan. Uit die tijd dateert ook de benaming "Bomvrije toren". Inmiddels was de vesting ontmanteld en werden de boulevards aangelegd. Op 4 september 1882 vroeg het toenmalige gemeentebestuur toestemming aan de

Den Spiegel | 1984 | | pagina 12