-20- HET STREEKMUSEUM "DE MEEST00F" TE SINT ANNALAND Zomertentoonstelling "Kinderboeken" In het Streekmuseum "De Meestoof" te Sint Annaland is ais een der drie wisseltentoonstellingen in 1984 een bescheiden kinderboekenexpositie ingericht. Het be treft hoofdzakelijk boeken en boekjes uit de 19e eeuw en het begin van de 20e, waarbij êen oude uitzondering nl. "De vernieuwde cijfferinge" van mr Willem Bartjens het beroemde rekenleerboekje van een man^ wiens naam daardoor en sindsdien spreekwoordelijk geworden is in de staande uitdrukking: volgens Bartjens Het dateert uit 1777. Onmiddellijk daarop aansluitend treffen we ABC-boekjes aan, doch dan zijn we al in 1800 en zoveel. Uiteraard bevinden zich tussen het tentoonsgestelde een aantal "godsdienstige" boekjes, die in de vorige eeuw - en daarna - in vrijwel elk Zeeuws huishouden te vinden waren, soms uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het spreekt vanzelf dat een spannen de geschiedenis als van Josef daarbij niet ontbreekt. Bij het schoolonderwijs pasten niet alleen lees- en rekenboekjes, maar in het bijzonder waren geschied kundige verhalen in trek. We noemen maar een voorbeeld zo van H.J. van Lummel's>(de man ook van de schcol- platenseries) "Leiaens's ontzet" en van een evenmin onbekende C.Joh. Kievit: "In Woelige Dagen". Het spreekt vanzelf dat illustraties troef zijn, soms fraaie gravures, soms kinderachtig onbeholpen (en daarom juist zo geschikt en geliefd,denk ik). Met de hand gekleurde prentjes in het systeem van de cents prenten met snelle duimafdrukkenin kleur, haast schots en scheef terecht gekomen. Ook het kreupelrijm, zich heus niet verheffend tot het peil van Hyronymus van Alphen, viert hoogtij. Wat zegt u bijvoorbeeld van het

Den Spiegel | 1984 | | pagina 22