-26- LEZING ZEEUWSE GEMEENTEWAPENS, 3 mei 1984 Op donderdag 3 mei jl. heeft de heer de Ruyter, sekre- taris van de Vereniging Vrienden van het Museum voor Noord en Zuid Beveland, een lezing gehouden over de Zeeuwse gemeentewapens. De heer de Ruyter noemt zich zelf geen deskundige op dit gebied, maar hij is er zeer in geïnteresseerd, dus wilde hij graag .over dit onderwerp komen praten. Na een korte inleiding over heraldiek liet hij zo'n 100 dia's zien van Zeeuwse gemeentewapens en van wapens van de nieuw ingedeelde gemeenten. De heraldiek heeft een heel eigen kleuren- en tekens- taal: Zo heet bijvoorbeeld rood "keel", blauw "azuur", groen is "sinopel", zwart is "sabel" en goud en zilver heten "metalen". De regels in de heraldiek zijn erg streng. Zo mag er nooit metaal op metaal gebruikt wor den, dus geen goud op een zilveren veld en omgekeerd. Verder wordt er gesproken over "stukken", deze wor den gevormd door éen, twee of meer lijnen, zoals schildhoofd, schildvoet, een paal, een kruis, enz. De heer de Ruyter had zijn dia's gesorteerd naar ge meenten die hetzelfde hoofdmotief in hun wapen hebben, (bijv. burchten, adelaars, heiligen enz.Sommige wapens hebben een keizers-, konings-, prinsen- of stads- kroon (dit zijn de meest voorkomende). Sommige dorpen in Zeeland hebben "sprekende wapens", d.w.z. dat de symbolen in het wapen betrekking hebben op de gemeente naam. Bijvoorbeeld in het wapen van Hoedekenskerke zijn drie hoedjes terug te vinden. Omdat men vaak geprobeerd heeft, de naam van de gemeente zo duidelijk mogelijk uit te beelden, zijn de wapens er niet altijd fraaier op geworden. Nog enkele voorbeelden van sprekende

Den Spiegel | 1984 | | pagina 28