-5- plastiek, gemaakt van roestvrij staal. Loodrecht tegenover de K.M.S., die het geschenk aanbood, en nabij het water, zodat alle elementen erin verwerkt waren. De plastiek heeft, zoals in de overdrachts rede werd gezegd, een tweeledige funktie: Het wil een symboliek zijn van de verbondenheid tussen stad en bedrijf, maar ook een volwaardig ornament op de luisterrijke Vlissingse boulevard. Het ontwerp werd uitgevoerd door de A.K.F. uit Goes, een dochteronderneming van de Schelde. Het meer dan 6 ton wegende kunstwerk werd in delen opgebouwd tot een hoogte van 18 meter, uit 5 mm roestvrij stalen platen (type 316). Het is een dubbelwandige kegel, die tussen de wanden versterkt is met strippen. De lasnaden zijn weggewerkt en het geheel is gepolijst. In de kegel bracht men een snede aan en het bovenstuk werd ten opzichte van het onderstuk 180 graden gedraaid, waardoor er een uitbouw ontstond. Om de verlichting aan te brengen maakte men een mangat in de "zuil". Onlangs werden de lampen op de juiste wijze afgesteld, waardoor het kunstwerk volledig tot zijn recht komt. Hoewel de realisatie van dit aandenken een aantal jaren op zich heeft laten wachten en zowel de vorm als de plaats anders zijn geworden dan oorspronkelijk gedacht, is het toch een feit dat het plastiek er toch staat, ondanks de ernstige moeilijkheden die de K.M.S. vorig jaar ondervond. Daarmee symboliserend dat de K.M.S. weer fier rechtop staat in de Ulissingse gemeenschap. Op de misschien vaak gestelde vraag of het plastiek verder "iets voorstelt", werd in de voor noemde rede het volgende antwoord gegeven: "Niet meer en niet minder dan wat kunst ons brengt!" Ellen Oomens-Pals

Den Spiegel | 1984 | | pagina 7