-6- HET KEIZERS8QLWERK Een van de belangrijkste onderdelen van de vesting Vlissingen, en thans nog een der markantste punten van de boulevards, is het Keizersbolwerk, Het Keizers bolwerk, genoemd naar Keizer Karei V, werd gesticht in 1548, volgens de kroniek van Abrahamsen uit 1759 werd op 21 april van dat jaar de eerste steen gelegd. Het Belwerk zag er in die tijd echter wel anders uit dan thans. De muren waren veel lager en bovendien was de buitenzijde bekleed met arduinsteen, een witte soort natuursteen. Bij zeer laag.water zijn nog stukken van deze steen te zien aan de voet van de muur bij de glooiing. Op de plaats van het poortje dat thans toegang geeft tot het Westerhoofd (of Roeiershoofd) stond een grotere poort, de Keizerspoort genaamd, later als Waterpoort aangeduid. Het Bolwerk zelf bestond uit een binnenplein, achter deze Keizerspoort gelegen, met daarop twee gebouwtjesï een poortwachtershuis en de stadsschuur, een magazijn voor materialen. Op de wal, achter de muren, stonden verschillende stukken geschut opgesteld. Een bolwerk, dat was de belangrijkste funktie van het bouwwerk. Het was bedoeld als een soort fort, een voor uitgeschoven post aan de haveningang. Kort tevoren, in 1530, was door Italiaanse vestingbouwers het bastion uitgevonden, een veelhoekigverdedigingswerk. Deze Italiaanse vestingbouwers werden overal in Europa ge vraagd ontwerpen voor vestingwerken te leveren. De toenmalige landsheer van de Nederlanden, Maximiliaan van Bourgondië, vond bovendien dat belangrijke punten als een haveningang extra beveiligd moesten worden

Den Spiegel | 1984 | | pagina 8