-7- door verdedigingswerken. Het Keizersbolwerk past dan ook volledig in deze opvatting. Hoewel dit niet zeker is5 is het mogelijk dat de bekende Italiaanse vesting- bouwmeester Donato de Boni ook in Vlissingen betrokken is geweest bij de veranderingen aan de vesting, met name bij het Keizersbolwerk en de aansluitende muur naar de Gevangentoren. Deze laatste werd korte tijd na het Keizersbolwerk, in 1550 aangelegd. De omgeving van het Keizersbolwerk zag er in de 16e eeuw ook anders uit dan heden ten dage. Tussen Keizers bolwerk en het Beursplein stond een rij huizen, onge veer op de plaats van de tegenwoordige oprit. Eén ervan, tegenover het Beursgebouw staande, was het zogenaamde Oost Indische Huis. In de Franse tijd zijn deze huizen afgebroken ten behoeve van nieuwe verande ringen aan de vestingwerken. De Franse tijd is de periode waarin Vlissingen, na een lange periode van rust in de 17e en 18e eeuw, ingrij pende veranderingen onderging. Na het desastreuze bombardement in 1809 werd Vlissingen op aanwijzingen van kezier Napoleon zelf tot een "onneembare vesting" omgebouwd. Vlissingen was strategisch gezien tenslotte een van de belangrijkste punten in de Nederlanden. Ook het Keizersbolwerk werd grondig gewijzigd. Het muurwerk werd verder opgetrokken en aan de binnenzijde werden 13 kazematten gebouwd, 6 aan de rechter en 7 aan de.linkerzijde van een smalle doorgang naar het We'sterhoofd. De oorspronkelijke Keizerspoort werd gedeeltelijk gesloopt en verder opgenomen in het muur werk. Het hele werk voltrok zich in 1811. Een sluit-

Den Spiegel | 1984 | | pagina 9