-10- "14 - "18 DE VERGETEN OORLOG Deze maand, november, wordt! tin. alle plaatsen van Zeeland de Bevrijding herdacht. 40 jaar na de 2e Wereldoorlog.In de landen om ons heen, met name in België, Frankrijk en ingeland wordt dit jaar het feit herdacht dat 70 jaar geleden de Eerste Werèld- oorlcg uitbrak. Nederland bleef in die jaren buiten het wapengeweld. De gevolgen van de oorlog waren wel degelijk merk baar. Zeker gold dit voor Vlissingen. De jaren voor het uitbreken van de le Wereldoorlog waren een tijd van grote spanningen. Europa kende een aantal "grootmachten": Engeland, Frankrijk, Duitsland, Rusland en Oostenrijk-Hongarije. Deze grootmachten hielden elkaar politiek en militair min of meer in evenwichtfe Het broeide echter. Verschillende volken in Oost- Europa hadden, vaak na eeuwen genoeg van vreemde heerschappij; een heerschappij van Oostenrijkers, Hongaren, Turken Russen en Pruisen en streefden naar onafhankelijkheid. Verschillende nationalistische gevoelens en bewegingen staken de kop op, die vaak met harde hand werden onderdrukt. Nederland voerde tussen deze ontwikkelingen door een wat wankele neutraliteitspolitiek. Bijna was die neutraliteits politiek ons land noodlottig geworden. De oorzaak lag in Vlissingen, aan de monding van de Westerschelde. In 19 9 besloot de toenmalige regering ter beveiliging van deze zeearm een fort aan te leggen bij de Buiten haven: het fort De Ruyter, waarvan thans nog enkele restanten aanwezig zijn. De verdediging van Nederland bestond globaal uit een gebied tussen Amsterdam en Gorkum dat geinnundeerd kon worden, de Nieuwe Hollandse Waterlinie. In feite dezelfde als in de 17e eeuw.

Den Spiegel | 1984 | | pagina 11