=12- üostenrijk was naast het militair veel sterkere Duitsland van een grootmacht gedegradeerd tot een groot land. De meer dan 80-jarige keizer Franz- Josef I en zijn regering hadden de grootste moeite om de verschillende volken van het rijk bij elkaar te houden. Het land had dringend behoefte aan meer prestige. Rusland- had geografisch het grootste belang bij een vrije doorvaart door de Dardanellen. Prestige, eigenbelang en drang tot expansie in de jaren voor de oorlog. Zo kon het den ook gebeu ren dat het lot van een heel stuk Europa door de in triges en "onderhandelingen" van enkele personen werd beslist in het toenmaals geliefde Kurort Mariën- bad, waar staatshoofden en ministers elkaar ont moetten, De steeds sterker wordende drang nasr.zelf beschikking van diverse volkeren, de vraag naar nieuwe moderne staatsvormen met een volksvertegenwoordiging zoals in Engeland, drongen nauwelijks door tot de regeringen van de midden Europese staten. Het zou hun noodlottig worden. De eerste fatale stap was de overeenkomst tussen de minister van buitenlandse zaken van Oostenrijk graaf Aehrenthal en zijn Russische kollega ïsvolsky. Oostenrijk zou Bosnië en Hercegowina anne&eren, Rusi- land zou zijn vrije doorvaart bij de overige groot machten weer aankaarten en op steun kunnen rekenen van Oostenrijk en Duitsland. Toen het nieuws uitlekte was de annexatie ai een feit. Frankrijk en Engeland konden niets anders doen dan gelaten reageren. Deze annexatie wakkerden de nationale gevoelens in die bewuste streek nog maar verder aan, gesteund vanuit het onafhankelijke vorstendom Servië. Oostenrijk zocht naar een aanleiding om dit streven te onderdrukken,.

Den Spiegel | 1984 | | pagina 13