-13- De troonopvolger Franz-Ferdinand, neef van de oude keizer Franz- Josef, was op bezoek in de Bosnische hoofdstad Serajewo om de herfstmanoevres bij-te wonen. Op 28 juni, nota bene de nationale feestdag van Servië, zou hij een rijtoer maken door de stad. dato ogenblkk had de nationalistische beweging Zwarte Hand gekozen voor een aanslag. De student Gabriël Prin- cip was uitgekozen om de aanslag te plegen. Op hst laatste moment was de route door de stad omge legd. De zenuwachtig geworden chauffeur nam bij ver gissing echter de oorspronkelijke route en kort daarop werden zowel aartshertog Franz-Ferdinand als zijn gemalin Sofie getroffen. Op weg naar het hospitaal stierven ze beiden. Europa was geschokt. Oostenrijk had zijn aanleiding een oorlog te beginnen. Het stelde een reeks van bijna onmogelijke eisen aan Servië, waaronder een verbod op alle tegen Oostenrijk gerichte persberichten en propaganda. Servië kon niets anders doen dan toe geven op een eis na. Het land ken onmogelijk toe laten dat Oostenrijkse politieambtenaren- op Ser visch grondgebied een onderzoek instelden naar de aktiviteiten van de Zwarte Hand en de toedracht van de moord. fte begrafenisplechtigheid van het aartshertogelijk paar had de Europesche situatie nog kunnen redden. Men had de gelegenheid kunnen aangrijpen voor een conferentie van staatshoofen en ministers. Keizer Franz-Josef weigerde halsstarrig. De troon opvolger van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie zou een sobere plechtigheid krijgen. Reden was dat hij ver beneden zijn stand gehuwd was met de dood arme Tsjechische gravin Sofie Chotek. Dit was ontoe laatbaar voor een Habsburger. Op 28 juli 1914 uer- klaarde Keizer Franz-Josef de oorlog aan Servië. Het Duitse rijk had bij monde van minister Von Bülow reeds onomwonden verklaard Oostenrijk te zullen steunen in konflikt met Rusland,

Den Spiegel | 1984 | | pagina 14