dat als vanouds de overige Balkanstaten steunde. Duitsland verklaarde daarop de oorlog aan Rusland. Binnen enkele dagen verklaarden Engeland en Frankrijk die met Rusland een bongenootschap onderhielden de oorlog aan Duitsland. De kranten in die tijd spraken eerst nog van de oorlog tussen Oostenrijk en Servië. De krijgshandelingen ^speelden zich aanvankelijk slechts af langs de Oostenrijks-Servische grens en gevechten rond Belgrado. Men dacht dat het konflikt binnen en kele weken zou zijn opgelost. De Nederlandse regering bèsloot de loop der ge beurtenissen niet af te wachten. Op 28 juli, de dag van de oorlogsverklaring hield het kabinet spoedzitting. Men besloot nog een dag te wachten. Op 29 juli 1914 besloot de regering tot mobilisatie, echter met enige tegenzin. Een mobilisatie kostte de schatkist in een keer 12 miljoen, in die tijd eer. gigantisch bedrag. Op 30 juli verscheen de proklamatie V3n oorlogs gevaar in de Staatscourant; het spoorwegmaterieel werd gevorderd. Nog een dag later, op 31 juli werden alle militaire verloven ingetrokken en de oproep voor alle militairen zich naar hun standplaatsen te begeven. Luitenant-generaal C.3. Snijders werd tot opper bevelhebber benoemd. Nedferland was het 3e land in Europa dat mobiliseerde, nog voor Rusland. Volgens kranten uit die tijd verliep de operatie per- fekt. In 3 d 4 dagen waren alle militairen op hun posten. Op 10 augustus werd de staat van oorlog afgekondigd in Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en Gelderland ten zuiden van de Waal Dit besluit hield ook scherpe bepalingen in voor de scheepvaart op de Schelde. De Westerschelde werd hier mee gesloten voor alle oorlogsschepen, van welke mo gendheid dan ook.

Den Spiegel | 1984 | | pagina 15