Van elders uit de wereld, met name uit Engeland en de Verenigde Staten kwam in de loop van september scheepladingen met hulpgoederen met de Mailboot naar Vlissingen. Het Vlissingse hulpcomité had de zorg voor de registratie en verdeling. Het had daartoe een loods bij het station aan de Buitenhaven ter beschikking gekregen, Hoewel zich in en rond het station en het passagebureau van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland zich soms chaotische taferelen afspeelden, verliep de opvang van vluchteling over 't algemeen rustig. De regering had de koordinatie van het vluchtelingenprobleem in» middels zelf op zich genomen;»als regeringskommissaris was aangesteld Jhr. Mr, Ruys de Beerenbrouck, Deze landelijke kommissie regelde o»a. het vervoer en de opvang naar elders in het land. Heiaas begon het in de loop van oktober meer het karakter te krijgen van deportatie naar'vluchtelingenkampen in Nunspee.t en Ede, Inmiddels was de staat van beleg afgekondigd in de Zuidelijke provincies en in de gemeenten langs de oost grens. Dit betekende dat uhet miftitair qezag alle bevoegdheden kreeg en zonocjig gemeenten of gebieden kon ontruimen. 1914 was een tijd waarin verschillende maatschappelijke klassen nog duidelijk werden onderscheiden. Zo deelde men zelfs deze vluchtelingen u.it België al gauw in, Welaestelden, meest Walen konden zich gemakkelijk een onderkomen verschaffen bij particulieren, soms zelfs een huis huren, en na verloop van tijd weer terugkeren naar hun land. Met anderen kreeg men al gauw de neiging deze door te zenden naar esrdergenoemde vluchtelingen kampen. Sommige burgemeesters van plattelandsgemeenten grepen de staat van beleg aan om hun gemeente te ont ruimen van alle vreemdelinge Hiertegen kwam de bevolking dan ook in verzet.

Den Spiegel | 1984 | | pagina 17