-18- Later zou de Belgische Spaarkas de bedragen.terugbeta len san Nederland, Op kleine schaal is hiervan wel misbruik gemaakt.Inwoners van de grensstreek kwa men hun Belgische spaarbankboekjes inwisselen- voor horde guldens. Dit risico heeft de regering op de koop toe maar genomen, De eerste Wereldoorlog, 70 geleden nu. Welbeschouwd nog niet eens zover achter ons. Een oorlog die voornamelijk het gevolg.was van diverse binnenlandse problemen in de Europeese staten. Regeringen die geen idee hadden van wat er werke- uijk onder de bevolking leefde Niet tegemoet wenste te komen aan nieuwe ontwik kelingen op maatschappelijk terrein. Hun antwoord was bloedigee onderdrukking om de status quo te hand haven. Het recht op zelfbeschikking van zovele volken:TsjechenSlovaken, Serviërs, Polen, enz. werd volkomen genegeerd, "Oorlog is de voortzetting van politiek maar dan met andere middelen", zo vond rijkskanselier Ven Bismarck. Wensen waren niet be langrijk. De Eerste Wereldoorlog is wel geschetst, als de meest zinloze ooit gevoerd. Het was in feite de laatste in een reeks van expansionistische'neigingen: de Napoleontische oorlogen, de Franse-Duitse oorlog, de Pruissïch-Oostenrijkse oorlog hadden in wezen allen hetzelfde motief: uitbreiding van de machtsinvloed, al dan niet gepaard met gebiedsuitbreiding. Het resultaat: onderdrukking, miljoenen doden en mil joen vluchtelingen op doortocht in Zeeland. Een ideologie lag niet direkt ten grondslag aan de Eerste Wereldoorlog. Gebruikmakend van de chaos van de oorlog ontwikkelde zich radikale stromingen die in de kiem echter al voor de oorlog bestonden. Het Bolsjewisme en Marxisme, die in wezen ten doel hadden een bevrijding van de onderdrukkende heers ende klasse, die kapitaal en machtsmiddelen in handen hadden. De export van ideologieën naar andere volken en staten was pas een volgende fase in de ontwikkeling.

Den Spiegel | 1984 | | pagina 19