-20- ADMIRAAL MAARTEN HARPERTSZOON TROMP Beste "Vrienden" misschien vraagt u zich af "waarom een verhaal inclusief een chronolögisch-overzicht van het linieschip, met de naam "Admiraal Maarten Harpertszoon Tromp" in deze uitgave van den Spiegel? Al jaren bevindt zicia in het Stedelijk Museum Vlissing een scheepsmodel, waar tot op heden, niemand van weet wie het maakte en wanneer het in het Stedelijk Museum binnenkwam. Zelfs uitgebreids naspeuringen in de jaarverslagen-en dat zijn er wat- leverden niets op. Nergens wordt melding gemaakt van het in bezit krijgen van dit scheepsmodelEen veronderstelling is dat misschien net voor hetuitbreken of tijdens de 2e wereldoorlog iemand hst Stedelijk Museum Vlissingen toen reeds als een goede bewaarplaats zag waar ze goed voor het scheepsmodel zouden zorgen en het daar heeft neergezet» Aanvankelijk ging men er vanuit dat het een scheepsmo del was van een in de negentiende eeuw gebouwd schip dat geruime tijd als wachtschip op de rede van Vlissingen dienst had gedaan. Mede door het initiatief van het Bestuur van de "Vrienden" zijn er nader informaties ingewonnen met als resultaat dat het onomstotelijk is komen vast te taan dat tiet scheepsmodel, het welk nu in een vitrinekast in het Stedelijk Museum staat op gesteld, het enigste modelschip is ven de "Admiraal Maarten Harpertszoon Tromp". In de loop der eeuwen zijn er tot op heden acht sche pen gebouwd welke bij de tewaterlating de naam "Tromp" hebben gekregen. Het uit de kluiten gewassen modelruim twee meter hoog en bijna drie meter lang, is uiterst fijn gedetail leerd maar bevindt zich in een desolate toestand. Masten zijn gebroken, het staand en lopend want is erweerd en tal van kleine onderdelen zijn kapot

Den Spiegel | 1984 | | pagina 21