-29- VLISSINGEN TIJDENS EN KORT NA DE TWEEDE WERELDOORLOG Tot en met zaterdag 26 januari zijn er in het .Stedelijk Museum Vlissingsn twee op elkaar inspelende exposities te zien, die beiden ingaan op het ie\)en van de Vlissingers tijdens de Tweede Wereldoorlog. Op 10 mei 1940 viel Duitsland Nederland binnen en na het bombardement op Rotterdam gaf het grootste deel van de Nederlandse troepen zich over. In Zeeland waren ondertussen Franse troepen gearriveerd, om assistentie te verlenen. Na de capitulatie op 14 mei vocht men in Zeeland door. Op 17 mei werd het centrum van Middelburg, net.als Rotterdam gebombardeerd. Op het eind van deze voor Middelburg trieste dag trokken de eerste Duitse tanks Vlissingen binnen terwijl in de haven de Franse troepen zich terugtrokken. Vanaf dat moment begon voor de bevolking een tijd van onderdrukking en veel onzekerheden door het oorlogs gebeuren. Net als in vorige eeuwen begrepen de Duitsers dat Walcheren en met name Vlissingen, zeer strategisch gelegen is. Vanuit Vlissingen kan men de Westerschelde beheersen en elk scheepvaartverkeer van en en naar Antwerpen tegen houden. Tevens was het voor de Duitse bezetters een potentieel gebied voor een invasie. Vlissingen had immers een hpyen aan diep water. Dit betekende voor Vlissingen een grote ingreep in het dagelijks leven. De economie waarop Vlissingen dreef, de havens, de werf "De Schelde" en het tourisme kregen grote klappen of verdwenen. Voor 1940 ontwikkelde Vlissingen zich tot een bad plaats met in 1936 een echte pier, een boulevard en luxe hotels. Tijdens de oorlogsjaren bleef hiervan agenoeg niets heel. 4De Schelde" werd verplicht voor de Duitse oorlogs machine te werken en werd om die reden menigmaal gebombardeerd.

Den Spiegel | 1984 | | pagina 30