-30- Dit alles maakte het de bevolking niet makkelijk. Grote delen van de bevolking evacueerden, het onderwijs werd verboden en menig woning en openbaar gebouw werd gevorderd voor de troepenmacht. Van de kleine joodse gemeenschap in Viissingen is nagenoeg niets meer overgebleven. Het bestuur van de stad werd steeds meer beïnvloed door de Duitse bezetters. Onder druk van dit alles was er zowel collaboratie als verzët. Na de invasie van 6 juni 1944 in Normandië trokken de geallieerden snel bezet Eufopa binnen. Op 4 september 1944 valt, mede dankzij het Belgisch verzet, Antwerpen. Hiermee had men een havenccmpiex, dat de lange aanvoer lijnen naar de frontlinies zou kunnen bekorten. Om diverse redenen besloot men eerst via Nederland naar het Ruhrgebied door te stoten en de Antwerpse haven zolang ongebruikt te laten liggen. Deze operatie Market Garden strandde bij Arnhem. De lange aanvoer lijnen vanuit de noodhavens in Normandië begonnen problemen op te leveren. Daarom werd besloten de haven van Antwerpen toegankelijk te maken.Daarvoor moesten eerst de oevers van de Westerscbelde veroverd worden. Hiervoor moest mede Walcheren ingenomen worden. Walcheren en ook Viissingen, was omgebouwd tot een zware vesting. Daarom besloot men in Londen Walcheren onder water te zetten. Hierna werd de aanval ingezet. Bij de bijbehorende beschietingen werd Viissingen zeer zwaar gehavend. Slechts één huis bleef onbeschadigd. Van de meer dan 20.000 inwoners in 1940 waren na de bevrijding nog 3000 in Viissingen woonachtig. De rest was geëvacueerd; voor meer mensen zou er ook geen woonruimte geweest zijn. Was het huis niet kapot geschoten dan stond het wel onder water. Na dit oorlogsgeweld begon de strijd tegen het water. Pas in februari i946 werd het laatste dijkgat bij Ritthem afgesloten. Het eiland en de steden zag er deernis wekkend uit.

Den Spiegel | 1984 | | pagina 31