-6- Hier verschijnt in 1782 van hun hand "De historie van mejuffrouw Sara Burgerhart.", eeB zedenspiegel van het maatschappelijk leven van die tijd. Het boek had een groot succes, vooral bij de jeugd. In 1784-1785 verscheen de historie van "Den Heer Willem Leevend", Betje bleef contacten onderhouden met Vlissingen. Zo correspondeerde zij o.a. met Jacoba Busken en Francina Baane, de verloofde van de in 1786 over leden dichter Bellamy. Na een tijd in Frankrijk te ;hebben doorgebracht keren de dames Wclff en. Deken in 1797 terug naar Dën- Haag,u/aar Betje op 5 november 1804 overlijdt 9 da gen na haar vriendin. De beiden vrouwen zijn op het Scheveningse kerkhof begraven. De schrijfsters, indertijd de feministen avant la lettre genoemd, zijn van grote invloed geweest op de Nederlandse literatuur. In de 2e helft van de 19e eeuw vond men dat de tijd rijp was om een beroep te doen op de samenwerking der Nederlandse letterkundigen voor de stichting van een stoffelijk gedenkteken tot eer van Wolff en Deken. Vlissingen was vanzelf de aangewezen plaats. De voltooiing van het plan (kosten 1500,^--) werd mogelijk gemaakt door de geldelijke steun van.de fam. Van Vloten, wijlen -de Prins van Orangje, het Zeeuws genootschap der Wetenschappen en het weeshuis de Oranjeappel uit Amsterdam. Het aandenken had vorm gekregen in een fontein: op de 4 zijden van het voetstuk zijn de beeltenissen van Wolff en Deken aangebracht (gemodelleerd door de beeldhouwer J.J. de Hollander uit Middelburg) ën de inscripties: Nationale hulde aan Elisabeth Wolff, geboren Bakker, en Agatha Deken, 24 juli 1884 en Sara Burgerhart Willem Leevend en de Economische liedjes, Brieven, Liedjes voor het vader land".

Den Spiegel | 1984 | | pagina 7