-22- HET GASTHUIS AAN DE HELLE8ARD1ERSTPAAT Al veis generaties lang staat aan de Hellebar- dierstraat het gebcuwsnkompiex genaamd "Hst Gasthuis". Het is zeker êen van de interessantste gebouwen van Vlissingsn, met een al even interessante geschiedenis. Het Gasthuis bscteat thans uit esn aantal af zonderlijke grote en kleine gebouwen, tegen en naast elkaar aangebouwd sn onderling dear gangen en portaaltjes met elkaar verbonden. Bovendien neg gegroepeerd rond twee, inmiddels overdekte, binnenplaatsjes. Dit alles is in de loop van de tijd schijnbaar willekeurig zo ontstaan en uit gegroeid tot een heel komplex gebouw, dat een bezoeker in eerste instantie de indruk geeft van een doolhof. Het ge-bouw dat thans onder de aanduiding "Gast huis" bekend staat is eigenlijk maar een gedeelte van wat ooit het hele instituut was. Ook het buurpand, waarin tot voor kort de Jeugdherberg was gevestigd, behoorde ertoe, evenals net hele achterterrein en het huis "Edenburg", waarin thans het Vestzaktheater gevestigd is. Voor het gedeelte "Gasthuis" wordt dit jaar een restauratieplan opgesteld. Het gebouw zal worden verbouwd tot een aantal woningen en kleine appar tementen. De opdrachtgever is de woningbouwver eniging "Basco". Juist dit gedeelte is het oudste en de kern van waaruit het Gasthuis is ontstaan. De oorsprong van het gebauwenkomplex ligt in de 16e eeuw, ca. 1590. In die tijd was de Hellebar- dierstraat bebwoud met een aantal kleine, eenvou dige huisjes op brede, ondiepe kavels, allen in het verlengde van de huizen Bellamypark 9 en 11.

Den Spiegel | 1985 | | pagina 24