-23- Aanvankelijk, in de 15e eeuw, is het hele blok Beursstraat /Hellebardierstraat/Breewaterstraat/ Beursplein verkaveld met lange smalle kavels, lopend vanaf de Beursstraat tot aan de Breewater- straat. Huizen in de Beursstraat hadden dus een achteringang, een tuinpoort, in de Breewaterstraat. Later zijn verschillende kavels bijeengevoegd; zo ontstond o.m. het Hofje De Paauw. Een smalle strook grond dus langs de Hellebardierstraat met huisjes. De tegenwoordige huizen Hellebardierstraat 4, 6 en de beide bouwdelen links en rechts naast het poortje van het Gasthuis dateren nog uit die beginperiode, eind 16e eeuw. Op' de plaats van het poortje bevond zich een steeg, tussen twee huizen door lopend naar het achterterrein. Omstreeks het midden van de 17e eeuw werd aan het eind van dit steegje, achter de huizen een nieuw langwerpig gebouw opgericht. Het moet een woon- funktie hebben gekregen, een logementsgebouw. Uit de bouwtijd dateren nog de balklagen met fraaie schilderingen, die thans nog fragmentarisch, te zien zijn. Allerlei geometrische en flora-motieven in geel, oranje, rood en donkerblauw. Rond 1660 kwam het gebouw in handen van de heer burgemeester Thijssen. Deze bezat ook de naastgelegen huizen naar de hoek Hellebardierstraat/Breewaterstraat. De straathoek zelf bleef tot in de 19e eeuw onbebouwd. Later is hier het gebouw van de Jeugdherberg ver schenen. Deze heer burgemeester liet het komplèx in 1661 verbouwen tot een zogenaamd "Groot Heeren- Logement". Bij die verbouwing werd het steegje overbouwd en ontstond de fraaie gang.. De buiten muren werden nu binnenmuren en voorzien van deuren met fraai houtsnijwerk. Buiten verrees het aardige zandstenen poortje. De vloer van de gang bestaat

Den Spiegel | 1985 | | pagina 25