-24- liit witte en zwarte marmeren tegels. Deze gang is wel het fraaiste en gaafst bewaard gebleven 17e eeuwse interieur in Vlissingen-, Bijzonder fraai geornamenteerd waren de voor- en achteringang en de portaalboog naar het trapportaal. Waren» aan gezien souvenierjagers er de laatste jeren z6 hebben huisgehouden, dat het de vraag is of het nog gerestaureerd kan worden. Bok elders in hat gebouw werden poortjes met inleg- en snijwerk aangebracht. Eên erven is reeds lang geleden near het Stedelijk Museum overgebracht en vormt nu de toegang tot de grote zaal op de begane grond, links van de ingang. Fraai is ook de leuning van het trapportaal in het Gasthuis. Een dergelijk imposant trapportaal was in de 17e eeuw nog vrij ongewoon. Meestal gebruikte men nog smalle houten spiltrappen. Een Groot Heerenlogement moet in die tijd zoiets als een sterrenhotel geweest zijn» in tegenstelling tot de eenvoudige stadsherbergen. Gedurende de rest van de 17e en 18e eeuw heeft het gebouw als zodanig dienst gedaan. Het onderging in de loop van de tijd wat moderniseringen. De 17e eeuwse kruisvensters werden, op 2 na, vervangen door schuiframen. Er waren keukens, bakovens en verschillende zalen en kamers met schouwen. Twee fraaie schouwen uit de 16e eeuw, dus nog uit de tijd dat het een.rijtje woonhuizen was, is nog lang bewaard gebleven. Tot voor enkele jaren, toen ook hier de souvenierjagers toesloegen en met grof geweld de 16e eeuwse orna menten weghaalden. Het gebouw overleefde de Franse tijd, maar daarna was het toch afgelopen met het Heerenlogement. Op 24 september 1823 zou het gebouw openbaar verkocht

Den Spiegel | 1985 | | pagina 26