vraag of hier na de renovatie dit jaar nog iets van overblijft. Beter is het met teksten ih re liëf, ingebeiteld of ingemetseld. Een aardig voorbeeld is Bellamypark 20j "Gebr. Weijens Juweliers Horloges". Ook Paardenstraat 47 heeft een aardige: "Trappenfabriek", geschilderd en haast niet meer te lezen,.- Of Nieuwstraat 42: "Nutsbibliotheek", In reliëf zijn er nog wel enkele te vinden, o.a. de "Sint Annaschool" san het Bellamypark, maar dat zijn eigenlijk meer gevelstenen. Op zich zijn reklaroes al veel ouder, Denk san de vroegere smeedijzeren uithangborden, dis in onze tijd vaak worden geïmiteerd. Ook reklames in de vorm van figuurtjes. ïn het Stedelijk Museum wordt op de begane grond een houten beeldje bewaard, voorstellende een pijprokende Hoor, Dit beeld is afkomstig van de vroegere tabakszaak Bellamypark 46: "De Rockende Moor". Ook andere aardige toepassingen zijn nog wel te vindsn in de stad, bijvoorbeeld de stoep van Sint Jacobstraat 10 met in graniet ingelegd een tekst en figuur "De Star", de naam vsr. een win kel vroeger ên nu. Het gebruik van dergelijke grote opschriften, geschilderd óf in reliëf, is in de vorige eeuw ontstaan, bij de geleidelijke overgang van het ambachtelijke bedrijf naar industrieën en gro tere winkelbedrijven. Het heeft alles te maken met het meer konsument-gerieht gaan werken, het zich presenteren van een winkel naar het koop- publiek. Het voert te ver om in dit korte be stek in te gaan op de hele maatschappelijke

Den Spiegel | 1985 | | pagina 23