-2ft- Eens te meer blijkt dat kleding die op het lijf gedragen wordt, veel direkter aan modegrillen onderworpen is dan mutsen en kappen. Mevrouw Van ds Poel gaf met behulp van dia's aan waar de overeenkomsten en verschillen lagen tus sen de diverse drachten van Zeeland, Een onmis bare bron van informatie blijkt het gedenkboek over de "Zeeuwsehe klesderdrachten" te rijn, dat,' samen met veel fotomateriaal, een blijvende her innering is aan het koninklijk bezoek aan Wal cheren in 1894. Op het eiland Walcheren leefden boeren- en stadse drscht esn tijdlang naast elkaar voort. De drecht van het Middelburgs Ambacht trof men slechts aan onder de dienstbare stand in de stad. Het grote verschil is in de muts gelegen. Hen blsef trouw aan de kindermuis, in plaats van op Ift-jarige leeftijd de trekmuts der vrou wen te gaen dragen. Dat kindermutsje was wel zo praktisch bij de dagelijkss stadse en huis houdelijke beslommeringen. De Walcherse vrou wen beschikken trouwens over een sierlijk stel mutsen, te onderscheiden in een ondermuts en een langet-muts. Uit behoefte aan properheid, en om de .kostbare bovenmutsan te sparen, werd een direkts aanraking met de vettige huid en het hoofdhaar vermeden door een goed wasbare ondermuts. Hierop werd de fijne bovenmuts met een paar spelden vastgezet. De bovermits werd niet zo vaak in de was gegeven, omdat ook de beste kant vrij teer blijft en dit kostbare materiaal bij herhaald wassen, bleken, stij ven en opmaken veel te lijden heeft. Als zo'n langet-muts door regen cf mist slap werd, dan

Den Spiegel | 1985 | | pagina 27